Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski pojechał ze wsparciem charytatywnym na Ukrainę

wtorek, 28 marca 2023 18:17 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski pojechał ze wsparciem charytatywnym na Ukrainę
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski pojechał ze wsparciem charytatywnym na Ukrainę
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Diecezja kielecka nieustannie pomaga Ukrainie. W dniach 26-27 marca, za wschodnią granicę z transportem humanitarnym udał się Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W trakcie dwudniowej wyprawy, biskup Jan Piotrowski spotkał się z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim. Podczas spotkania biskupi mieli możliwość rozmów dotyczących obecnej sytuacji Kościoła na Ukrainie, a także tego, jak skutecznie wspierać najbardziej potrzebujących i biednych.

– Sytuacja Kościoła katolickiego na Ukrainie nie jest łatwa. Lata prześladowań oraz inne uwarunkowania sprawiły, że wiele kościołów i wspólnot wymaga pomocy i wsparcia. Wojna jeszcze bardziej osłabia relacje międzyludzkie. Podczas wizyty było wiele okazji, by doświadczyć piękna wspólnot katolickich. Wielu kapłanów, sióstr zakonnych oraz świeckich angażuje się na rzecz ewangelizacji i wsparcia najbardziej potrzebujących. Arcybiskupowi Mieczysławowi Mokrzyckiemu bardzo zależy na odnowie Kościoła i dobrych relacjach między ludźmi różnych wyznań. Dostrzec można wiele nowych inwestycji, powstały nowe świątynie i zabudowania kościelne służące ludziom. Budowane są nowe klasztory z zapleczem dla biednych i potrzebujących. Nie brakuje nowych pomysłów oraz wyzwań duszpasterskich i humanitarnych – relacjonuje dyrektor duszpasterstwa kurii diecezjalnej ks. Łukasz Zygmunt, który przez dwa dni podróżował z Biskupem Kieleckim.

Podczas wizyty pasterz naszej diecezji odwiedził wiele wspólnot parafialnych i zakonnych min: parafię św. Jana Pawła II we Lwowie, której diecezja kielecka od początku wojny śpieszy z pomocą.

– Po przekazaniu darów z diecezji kieleckiej tym, którzy mieszkają we wspólnotach parafialnych i zakonnych na terenie Lwowa, biskupi nawiedzili katedry. Odwiedzili także Kurię Archidiecezji Lwowskiej, obok której jest dawne, dość mocno zrujnowane i zabrane przez ówczesne władze Seminarium Duchowne – dodaje ks. Zygmunt.

Aby możliwy był kolejny taki wyjazd, można składać żywność długoterminową, środki czystości i świece w Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Zostaną one przewiezione bezpośrednio na Ukrainę. Osoby, które by chciały uzyskać więcej informacji, mogą dzwonić pod numer: 502 429 800.

– Powróciwszy szczęśliwie z Ukrainy zobowiązani jesteśmy wyrazić wielką wdzięczność każdej wspólnocie parafialnej naszej diecezji kieleckiej za tak wielkie wsparcie: za każdą modlitwę, cierpienie i ofiarowanie własnych krzyży w intencji pokoju na Ukrainie. Wielkie dzięki za każdy dar materialny i składane ofiary na ten cel. Pragniemy podziękować Caritas Kieleckiej oraz Bankowi Żywności za nieustanne dary rzeczowe i wspieranie konwojów humanitarnych. Od samego początku także Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie jest zaangażowany w pomoc dla Ukrainy. Dziękujemy tej placówce za wypożyczenie busa, którym po raz kolejny w trakcie wyprawy na Ukrainę kierował druh Zdzisław Grzegolec z OSP Górno, któremu dziękujemy za poświęcony czas. Nie byłoby tych wyjazdów, gdyby nie pomoc tak wielu ludzi dobrej woli. W tej sytuacji sprawdza się tu powiedzenie afrykańskie, które często cytuje biskup Jan Piotrowski „Jeden palec nie myje twarzy” – podsumowuje dyrektor duszpasterstwa kurii diecezjalnej.

Biskup Kielecki nadal apeluje o modlitwę na rzecz pokoju na świecie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO