Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] 13. Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek rozstrzygnięty

sobota, 28 grudnia 2019 19:11 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Poznaliśmy laureatów XIII Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek imienia księdza Piotra Klimczyka. Uroczysta Gala Finałowa odbyła się w parafii Świętego Antoniego z Padwy. Gościem specjalnym był biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski, sprawujący patronat honorowy nad wydarzeniem.

Do udziału w festiwalu zgłosiło się prawie 150 podmiotów, co przełożyło się na liczbę 700 przesłuchanych osób w ciągu zaledwie trzech dni.

- Każdy okres liturgiczny ma swoją specyfikę - mówi ksiądz Andrzej Waligórski, dyrektor Festiwalu. - Okres Świąt Bożego Narodzenia najbardziej sprzyja kultywowaniu tradycji kolędniczej. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w jej szerzeniu oraz zachęcaniu kolejnych pokoleń do szukania i odkrywania pięknych bożonarodzeniowych utworów. Kolęda to coś co ożywia, buduje i daje nadzieję, o tym właśnie przypominają ich wykonawcy – zauważa.

W jury zasiedli profesjonalni muzycy, dyrygenci, trenerzy, kompozytorzy oraz wykładowcy, którzy dokonali wyboru finalistów. Nagrody zostały przyznane w sześciu kategoriach: soliści do lat 13, soliści starsi, zespoły i schole do lat 13, zespoły i schole powyżej 13 lat, chóry i zespoły ludowe.

- Kolędy to pas transmisyjny pomiędzy duchowością pokoleń Polaków. Tych, którzy tę duchowość budowali przez wieki i nami, którzy tę duchowość reprezentujemy, żeby scalała nasze rodziny, społeczeństwo i kraj - mówi Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Kolędy to wielowiekowa i piękna tradycja oparta na wierze. Myślę też, że są one nieodzownym atrybutem świąt Bożego Narodzenia, bez którego trudno sobie wyobrazić ten czas i to zarówno w wymiarze wspólnotowym, jak i rodzinnym. Bardzo więc trzeba sobie cenić ich niemalejącą popularność i bogatą twórczość. Dobrze, że ten festiwal nieprzerwanie towarzyszy nam od kilkunastu lat – dodaje.

Statuetki, nagrody rzeczowe, dyplomy to nie jedyne laury, jakie można było zdobyć podczas uroczystej gali. Wybrano również grupę najlepszych muzyków, która pojedzie na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie. W tym roku nasz region reprezentować będą: Grzegorz Stachera, Maria Stemplowska, Michał Bojczuk, Niedźwiadki, Marcelina Bidzińska,, The Blue Voices, Arpeggio, Małe Skrzypeczki, Chór Grobu Bożego w Miechowie oraz Hanna Jakubczyk.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO