KOŚCIÓŁ
Nowe witraże w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach
4 października to w Kościele Katolickim dzień założyciela zakonu Franciszkanów, świętego Franciszka z Asyżu. Jest on patronem między innymi ubogich, więźniów, ekologów i zwierząt. W Kielcach jego wezwanie nosi kościół braci Kapucynów przy ulicy Warszawskiej. Odbyła się tam uroczystość odpustowa, podczas której Biskup Kielecki Jan Piotrowski poświęcił nowe witraże.
- Usłyszawszy głos swojego Pana Jezusa Chrystusa odnowił nie tylko zniszczony Kościół, ale przede wszystkim odnowił swoje życie, przyjmując ofiarowany mu obficie dar nawrócenia i przemiany, a także trwania w tej przemianie. W krzyżu Jezusa Chrystusa rozpoznał znak nadziei. Dlatego za świętym Pawłem Apostołem mógł szczerze powtórzyć: „Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata.” – powiedział w homilii Pasterz naszej diecezji
Wysłuchaj całej homilii:
Witraże są zwieńczeniem budowy świątyni Braci Kapucynów przy ulicy Warszawskiej. Nawiązują one do "Pieśni Słonecznej" świętego Franciszka.
- W centrum, w rozecie jest modlitwa świętego Franciszka przy krzyżu San Damiano. Owocem tej modlitwy są pozostałe witraże, czyli pochwała stworzeń. Pokazują one w sposób symboliczny dzieło stworzenia, które święty Franciszek opisał w Pieśni Słonecznej. Na każdym jest także fragment tej modlitwy, pełnej uwielbienia i wdzięczności. Po kolei są to: słońce, ogień, księżyc i gwiazdy, ziemia i woda – mówi ojciec Marek Skwarło.
Święty Franciszek w młodości wiódł rozrzutne życie – pochodził z bogatej rodziny kupieckiej. W trakcie wyprawy wojennej do Apulii miał wizję, która rozpoczęła proces jego nawrócenia. W 1206 roku został zakonnikiem, natomiast dwa lata później opuścił swoje zgromadzenie i przywdziewając prostą brązową tunikę, założył zgromadzenie franciszkanów.
Zakonnik zasłynął między innymi z pomocy ubogim, a także ze swojej troski o zwierzęta. To z jego inicjatywy powstała pierwsza na świecie szopka bożonarodzeniowa oraz jasełka.
- Święty Franciszek do dziś jest żywą postacią. My, jego duchowi bracia, zakochaliśmy się w nim, w jego pokorze, w jego sposobie przeżywania Pana Boga. Dziś papież Franciszek także wspomina tę postać jako szczególnego patrona ekologii. Myślę, że na dziś jest to święty, który uczy nas pokory, prostoty i umiłowania dzieła stworzenia, które dał nam Pan Bóg – mówi ojciec Marek Skwarło, proboszcz i gwardianin w parafii świętego Franciszka z Asyżu w Kielcach.
Dzień świętego Franciszka obchodzony był także w Centrum Duszpasterskim Wesoła54. O godzinie 17 na placu przez kościołem akademickim odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Więcej o tym piszemy tutaj.
https://emkielce.pl/kosciol/dzis-wspominamy-swietego-franciszka-przyjaciela-ubogich-i-zwierzat#sigProGalleriaa2c90fac3f