Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Dzieje się w Muzeum Diecezjalnym. Wystawa o krzyżu i opowieść o Maryi

środa, 15 maja 2024 11:10 / Autor: Michał Łosiak
Dzieje się w Muzeum Diecezjalnym. Wystawa o krzyżu i opowieść o Maryi
Dzieje się w Muzeum Diecezjalnym. Wystawa o krzyżu i opowieść o Maryi
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już jutro (16 maja) w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy „In hoc signo vinces”, będącej opowieścią o Krzyżu Chrystusa. Nie zabraknie ciekawych eksponatów. Niektóre z nich sięgają nawet V wieku. Po tym wydarzeniu o. Michał Legan opowie o wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Tytuł ekspozycji „Pod tym znakiem zwyciężysz” nawiązuje do słów, jakie miał usłyszeć cesarz Konstantyn Wielki przed bitwą przy moście Mulwijskim podczas marszu na Rzym. Jak mówi Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, wystawa opowie zwycięstwie w krzyżu Chrystusa.

– Pokażemy obrazy przedstawiające świętych, wota dziękczynne, ale również m.in. relikwiarz z klasztoru na Świętym Krzyżu. Odwiedzający zobaczą także współczesne dzieła, takie jak obraz „Ostatnia Wieczerza” Piotra Barszczowskiego. Nie zabraknie nawiązania do strajków młodzieży szkolnej w obronie krzyży we Włoszczowie sprzed 40 lat. Będą też eksponaty z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, wypraw krzyżowych i templariuszy – wylicza nasza rozmówczyni.

Po wernisażu, odbędzie się zaś kolejny wykład w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka. Tym razem usłyszymy opowieść o. Michała Legana o wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

– Jako paulin jest w szczególny sposób do tego upoważniony. Przez wiele lat posługiwał bowiem na Jasnej Górze. Podczas tej edycji akademii rozważamy piękno. Nie mogło więc zabraknąć tematu Maryi – dodaje Kinga Reczka.

Początek spotkania z o. Michałem Leganem o godzinie 17.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO