Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Druga rocznica śmierci biskupa Kazimierza Ryczana. Kielczanie modlili się za zmarłego w katedrze

piątek, 13 września 2019 09:41 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Minęły dwa lata od śmierci biskupa Kazimierza Ryczana. Z tej okazji w Bazylice Katedralnej została odprawiona msza święta w intencji zmarłego. Przewodniczył jej i homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski.

Duszpasterz diecezji kieleckiej przypomniał, że 13 września, w dniu śmierci biskupa Kazimierza Ryczana, Kościół wspomina św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła, który żył w latach 354 do 407. - Mimo że żył w tak odległym czasie, jego postać wciąż budzi podziw nie tylko przez jego słynną elokwencję, dla której był nazwany złotoustym, ale jeszcze bardziej przez odwagę wiary i wierność Kościołowi, którego był bohaterskim pasterzem w niełatwych czasach. Także, trzynastego dnia miesiąca Kościół przyzywa wstawiennictwa Maryi, Pani Fatimskich Objawień. My zaś z pełnym miłości synowskim szacunkiem wspominamy świętej pamięci księdza biskupa Kazimierza Ryczana - powiedział biskup Piotrowski.

Podkreślił, że nie możemy zapomnieć o tym, jakim pasterzem był ksiądz biskup Ryczan. - Bez wątpienia nasz zmarły ksiądz biskup miał w sobie wiele przymiotów biskupa z Konstantynopola, a przede wszystkim wierność nauce Ewangelii i magisterium Kościoła. Wielokrotnie to nie przynosiło mu pochwał, ale też krzyż cierpienia i krytyki. Żył ewangeliczną logiką apostołów Piotra i Jana, kiedy pierwszy z nich na stawiane mu zarzuty odpowiedział: "Bardziej trzeba słuchać Boga, niż ludzi". Kochał Maryję i był jej gorącym czcicielem - wspominał zmarłego duszpasterz naszej diecezji.

Posłuchaj całej homilii:

We mszy uczestniczył m.in. senator Krzysztof Słoń, który tak wspominał zmarłego: - On jako biskup patriota, mój duchowy mentor zaczepił w moim życiu takie pojęcia jak ojczyźniany stół, ojczyźniane sprawy. Dziś, w rocznicę jego śmierci, warto nawiązać z nim taką szczególna łączność i poprosić o to, żeby czuwał nad tymi sprawami, które w niedalekiej przyszłości będą miały rozstrzygniecie.

Kazimierz Ryczan był biskupem ordynariuszem diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. Sakrę biskupią otrzymał z rąk kardynała Franciszka Macharskiego oraz arcybiskupa Edwarda Nowaka i biskupa Mieczysława Jaworskiego. Ingres do bazyliki katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 roku. Jako dewizę biskupią przyjął słowa "In vinculo communionis" (W więzach wspólnoty). Został pochowany 19 września 2017 w krypcie biskupów kieleckich w podziemiach kieleckiej katedry.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO