KOŚCIÓŁ
Bp. Piotrowski: Znajomość objawień fatimskich jest ratunkiem
Kilkuset wiernych uczestniczyło w diecezjalnych obchodach 100. rocznicy Objawień Matki Bożej w Fatimie. Uroczystości miały miejsce w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach.
Wydarzenie rozpoczęła konferencja ks. Tomasza Rusieckiego. Tuż po niej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wierni wzięli udział w nabożeństwie różańcowym i odmówili litania do Matki Bożej.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego. Podczas homilii biskup mówił o znaczeniu objawień oraz o ich przesłaniu. - Fatima to portugalskie miasteczko, które jest oddalone od Kielc o 3238 kilometrów, ale jest nam bardzo bliskie z tej racji, że Maryja, Matka Jezusa jest matką całego Kościoła. Nasza wspólnota wiary uznaje i przypomina objawienia fatimskie jakie miały miejsce sto lat temu po to, abyśmy z Matką Najświętszą z pokorą umieli się pochylić nad Jezusem i darem Jego odkupieńczej miłości – powiedział biskup. Przypomniał jednocześnie, że z przesłania objawień fatimskich wypływa przede wszystkim prośba Maryi – nawracajcie się, czyńcie pokutę, odmawiajcie różaniec. - Jest to prośba o głębię życia duchowego, o medytację, o cześć dla Matki Jezusa oddawaną w pierwsze soboty miesiąca i powierzenie się Jej Niepokalanemu Sercu. Objawienia fatimskie nie nakładają żadnych ciężarów, ale aktualizują to, czego oczekuje od nas Pan Jezus: „po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” – podkreślał biskup. - Dzisiejszego świata nie psują maszyny i zdobycze techniki, ale zły człowiek, który jest siewcą intryg i zamętu (…) Czego nauczyła się Europa i Polacy po II Wojnie Światowej, po Ugandzie, Kambodży czy Syrii? Niewiele. To jest nauka dla każdego z nas, aby się przemienić i usłyszeć glos Maryi. Bracia i siostry! Należy pamiętać, że Fatima sama w sobie nie jest zbawieniem, a Jej orędzie nie zastępuje doskonałości objawienia, które Bóg nam ofiaruje w Chrystusie i które zostało przekazane przez proroków i apostołów. Należy jednak pamiętać, że znajomość objawień fatimskich jest ratunkiem, bowiem pozwala odnaleźć drogę, aby na nowo zbliżyć się do Boga, który jest Miłością i przyjąć ten zbawienny dar – dodał hierarcha.
Na zakończenie, ksiądz biskup nawoływał wiernych do nawrócenia. W krótkiej modlitwie poprosił o wstawiennictwo Maryi: - Dlatego z naszych serc, które potrzebują nawrócenia i odnowy płynie gorąca prośba: Matko Najświętsza, sto lat temu w Fatimie okazując macierzyńską troskę o ludzi i losy świata, prosiłaś o modlitwę różańcową, pokutę i nawrócenie. Wspomagaj nas, dzieci Kościoła kieleckiego, jego pasterzy, nasze rodziny, aby Twoje fatimskie orędzie znalazło miejsce w naszych sercach i przyniosło owoc przemiany nas samych i całego świata…. Bracia i siostry To jest nasze najważniejsze jubileuszowe zadanie. Z pasterską miłością i odpowiedzialnością proszę wszystkich wiernych naszej diecezji abyśmy fatimskie orędzie przyjęli z nadzieją i radością – zakończył ks. biskup Jan Piotrowski.
Tuż po Mszy poświęcono figurę Matki Bożej Fatimskiej, która przekazana zostanie parafii św. Kazimierza w Bilczy.
Zwieńczeniem wydarzenia była procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i Apel Jasnogórski.
Posłuchaj homilii biskupa:
Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ
https://emkielce.pl/kosciol/diecezjalne-obchody-rocznicy-objawien-w-fatimie#sigProGalleria58a1bf31f3