Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Caritas i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej o mieszkaniach chronionych

piątek, 04 listopada 2022 19:30 / Autor: Łukasz Czerwiak
Caritas i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej o mieszkaniach chronionych
Fot. UMWŚ
Caritas i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej o mieszkaniach chronionych
Fot. UMWŚ
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W Wiśniówce odbyło się pierwsze spotkanie edukacyjno-szkoleniowe dotyczące mieszkań chronionych. Przedstawiciele jednostek samorządowych oraz organizacji pozarządowych usłyszeli o standardach pracy z osobami chorującymi psychicznie.

Od dwóch i pół roku Caritas diecezji kieleckiej we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Kielcach realizuje projekt partnerski pn. „Standardy w zakresie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym”.

– Upowszechniamy rezultaty projektu, który przez długi czas tworzymy wspólnie. Wypracowaliśmy model współpracy sprawowania opieki nad osobami w trudnym stanie psychicznym. Proponowana forma pomocy to mieszkania chronione, wspierane, które są alternatywą dla dotychczasowych rozwiązań, np. domów pomocy społecznej – tłumaczy ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.

Kolejne spotkania planowane są 15 i 16 listopada. Omówione zostaną m.in. najważniejsze założenia opracowanego standardu i przedstawione doświadczenia kadry mieszkań wspomaganych.

– Projekt jest bardzo wartościowy, ponieważ udało nam się stworzyć pięć mieszkań chronionych. Takie miejsca są niezbędne dla osób, które wiele razy były w szpitalach psychiatrycznych. Potrzebują stanąć na nogi i nauczyć się na nowo samodzielnego funkcjonowania. Nie zostawiamy ich samych i po to, aby im pomóc zapewniamy między innymi pomoc psychologa, opiekuna czy lekarza – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO