Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski do samorządowców: Nabierzcie odwagi

piątek, 19 lutego 2021 08:30 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski do samorządowców: Nabierzcie odwagi
Biskup Jan Piotrowski do samorządowców: Nabierzcie odwagi
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Mimo grzechów, Pan Bóg nigdy nie rezygnuje z przyjaźni z nami, ale głosem Kościoła woła go do siebie – mówił podczas Mszy Świętej w intencji samorządowców biskup kielecki, Jan Piotrowski.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w bazylice katedralnej. W swojej homilii pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę na znaczenie wolnej woli w życiu człowieka.

– Dokonanie dobrego wyboru jest aktem ludzkiej woli, ponieważ Pan Bóg nikogo do niczego nie zmusza. Jak więc znacząco wybrzmiewa przesłanie z Księgi Powtórzonego Prawa, które słyszeliśmy kilka dni temu. „Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli. Ważne słowa, nie tylko dla pokoleń, które żyły w czasach pierwszego przymierza, ale i w czasach odkupienia, w czasach łaski miłosierdzia, jaką nam wysłużył Jezus Chrystus przez Ofiarę Krzyża – wyjaśniał biskup kielecki i przypomniał, że Wielki Post jest czasem nawrócenia.

– Mimo grzechów Pan Bóg nigdy nie rezygnuje z przyjaźni z nami, ale głosem Kościoła woła go do siebie. Dla chrześcijanina pogrążonego w grzechach odwrócenie się od zła i przyjęcie łaski miłosierdzia ma wiele wymiarów. A sprzyja temu szczególnie ten czas łaski, jakim jest Wielki Post. Ostatecznie sprowadza się do pokornego wyznania grzechów w sakramencie pokuty, poprzedzonego rachunkiem sumienia, szczerym żalem za grzechy, postanowieniem poprawy i zadośćuczynieniem za wyrządzone krzywdy – zaznaczył.

Biskup Jan Piotrowski, zwracając się do samorządowców, przywołał świętego Józefa jako przykład do naśladowania.

– Z pewnością, aby stanąć przed Bogiem w prawdzie potrzeba wiele odwagi i dojrzałości wiary. A dziś? Świat w jakim żyjemy lubuje się, wręcz rozkoszuje zachowywaniem cnoty kosztem cudzych grzechów – wszyscy są winni, tylko ja jeden jestem doskonały. Co z takich postaw może wynikać? Jedno jest pewnie – nic dobrego. Wiele osób w naszej ojczyźnie, regionie i mieście pozostaje w służbie dobra wspólnego i ciesząc się zaufaniem społecznym, jeśli są osobami wierzącymi, podobnie jak inni wierni podejmują drogę wielkopostnych wyzwań, jakimi są post, modlitwa, jałmużna. Dlatego zwracam się do tych wszystkich osób, do siebie i do nas tu obecnych – nabierzmy odwagi tak jak uczynił to św. Józef, któremu Bóg zlecił zadanie opieki nad Jezusem i Jego Matką, Maryją.

Posłuchaj całej homilii:

Dotychczas coroczne rekolekcje dla samorządowców odbywały się w Centum Dialogu i Spotkań im. bł. ks. Jerzego Matulewicza w Skorzeszycach.

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO