Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk: Osoby niepełnosprawne potrzebują naszej miłości

piątek, 27 maja 2022 13:58 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Marian Florczyk: Osoby niepełnosprawne potrzebują naszej miłości
Biskup Marian Florczyk: Osoby niepełnosprawne potrzebują naszej miłości
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Msza Święta, przemarsz i festyn rodzinny – tak wyglądają obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uczestniczą w nich zarówno osoby niepełnosprawne, ale także ich rodzice i opiekunowie oraz przedstawiciele samorządów i instytucji.

Eucharystii w bazylice katedralnej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Posłuchaj całej homilii:

– Podkreślamy godność osób niepełnosprawnych. Trzeba się nad tym słowem zastanowić. Godność człowieka przewyższa wszelkie godności. Został on stworzony przez Pana Boga i wyposażony w pewne zdolności i predyspozycje, których nie mają inne byty. Poprzez to przysługuje mu tytuł osoby. To wyróżnia człowieka z całego stworzenia. Bez względu na to, czy jest chory, czy zdrowy to Stwórca go miłuje. Choroba bowiem nie umniejsza godności danej osoby – tłumaczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

Ks. prof. Witold Janocha, kierownik Manufaktury Pietraszki podkreślał, że niezwykle istotna jest aktywizacja osób niepełnosprawnych.

– Działamy w obszarze aktywności zawodowej, ponieważ wyszliśmy z założenia, że szczytem rehabilitacji jest to, kiedy ludzie zaczynają samodzielnie funkcjonować, czyli potrafią przyjeżdżać do pracy i żyć jak wszyscy. Staramy się pokazywać godność społeczną wszystkich, także osób niepełnosprawnych – mówił ks. prof. Witold Janocha.

W wydarzeniu wzięła udział m.in. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

– Najważniejsze, że te osoby są wśród nas i z nami. To ważny dzień zarówno dla osób  z niepełnosprawnościami, ale także ich rodziców i opiekunów. Oni często opiekują się nimi przez 24 godziny na dobę. To okazja do modlitwy, ale także wspólnej rozmowy i wymiany zdania oraz przekazania wsparcia – wyjaśniała Renata Janik.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zaplanowano także przemarsz ulicą Sienkiewicza i festyn w Parku Miejskim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO