Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Wiara i rozum wpisane są w istnienie człowieka, który dąży do szczęścia

czwartek, 22 października 2020 19:52 / Autor: Marzena Rygiel

– Wiara i rozum są kwestią duchowej symbiozy. To dwie siły, które są ze sobą związane i prowadzą do poznania prawdy – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas odpustowej Mszy świętej inaugurującej nowy rok akademicki. Nabożeństwo odprawione zostało 22 października w Kościele Akademickim pod wezwaniem Jana Pawła II w Kielcach, w dniu liturgicznego wspomnienia papieża Polaka.

Podczas homilii biskup przywołał miedzy innymi postaci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, świętego Augustyna i świętego Jana Pawła II.

– Wszyscy ci święci podążali drogą ewangelicznych wyzwań, którą prowadził ich chrzest święty. W ich życiu wiara i rozum były niczym skrzydła, na których unosił ich duch ludzki. Sam Bóg zaszczepił w ich sercu pragnienie poznania prawdy, której ostatecznym celem jest poznanie Jego samego – mówił pasterz naszej diecezji.

Biskup przypomniał wiernym o tym, że Bóg, który jest miłością nie rezygnuje z przyjaźni z człowiekiem, oraz że prawda jest życiową drogą autentycznych uczniów Mistrza.

 – „Jeżeli będziecie trwali w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” to słowa wypowiedziane przez Chrystusa do podążających za Nim. Przyjaźń między Jezusem a wszystkimi narodami niesie szczęście i pokój – nauczał duszpasterz.

W swojej homilii biskup przestrzegł także przed zwątpieniem oraz przypomniał o konieczności odnalezienia odpowiedzi na wciąż aktualne pytanie postawione niegdyś Szymonowi.

– Zwątpienie było oznaką niedojrzałej wiary Piotra. Z taką wiarą nikt nie jest w stanie odkryć całej prawdy o Bogu i tego, że to właśnie Syn człowieczy jest jej źródłem – mówił pasterz naszej diecezji. – Przed każdym z nas stoi również pytanie zadane przez Chrystusa, na które musimy sobie odpowiedzieć „Czy kochasz mnie?” – podsumował hierarcha.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO