Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Wciąż potrzeba świadectwa, że życie jest najcenniejszą wartością

niedziela, 30 maja 2021 21:26 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski: Wciąż potrzeba świadectwa, że życie jest najcenniejszą wartością
Biskup Jan Piotrowski: Wciąż potrzeba świadectwa, że życie jest najcenniejszą wartością
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W dniu Marszu dla Życia i Rodziny, w kieleckiej katedrze biskup Jan Piotrowski przewodniczył wieczornej Mszy Świętej w intencji ochrony życia poczętego.

Przed Eucharystią na antenie Radia eM Kielce, odbyły się rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dotyczące wartości życia i rodziny, których wysłuchać można tutaj.

Przy głównym ołtarzu bazyliki stanęła kopia obrazu z Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, przedstawiającego Świętą Rodzinę. Podobne kopie peregrynują po wszystkich parafiach naszej diecezji.

Homilię wygłosił ks. Artur Skrzypek, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin. Mówił o tym, że człowiek, nawet we współczesnym świecie, nie jest w stanie poradzić sobie bez Bożej opieki:

– Bo bez Bożej światłości w życiu człowieka nie ma miejsca na miłość, by przyjmować człowieka, by chronić dzieci i ich matki przed demoralizacją, przed agresją i pornografią. Człowiek i społeczeństwo bez Pana Boga nie umie szanować też starców, ani towarzyszyć chorym w drodze ku śmierci. Nie robi miejsca dla najuboższych i najsłabszych – zauważył ks. Skrzypek

– Dzisiaj życie każdego z nas jest zagrożone i to niemal na każdym poziomie: fizycznym, biologicznym, z  powodu pandemii, ale jeszcze bardziej przerażające jest zagrożenie dla życia człowieka w łonie matki, kiedy człowiek jest najbardziej bezbronny, najbardziej potrzebuje pomocy,  oparcia, stanięcia w jego obronie, kiedy może doświadczyć odrzucenia. Nie można bardziej upokorzyć człowieka, niż powiedzieć mu, że jest niepotrzebny – powiedział ks. Skrzypek.

Wysłuchaj całej homilii:

Na zakończenie Eucharystii do wiernych zwrócił się biskup kielecki Jan Piotrowski, który podziękował organizatorom i uczestnikom.

- Potrzeba wciąż świadectwa w naszym świecie, że życie jest najcenniejszą wartością. Prezydent Malty wypowiedział piękne słowa „Albo się zabija, albo się nie zabija” i oświadczył, że w życiu nie podpisze ustawy, zezwalającej na aborcję. A więc są jeszcze ludzie na świecie, którzy rzeczywiście obdarzeni rozumem i wiarą wiedzą, czym jest życie.

Obecny w katedrze senator Krzysztof Słoń z PiS stwierdził, ze rodzina i troska o poszanowanie życia to wciąż fundamenty rozwoju społeczeństwa i budowania silnego państwa.  – To powinno być priorytetem zarówno rządzących jak i każdego z nas, komu zależy na Polsce – zaznaczył.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Garnizonowy z Parafii Wojskowo-Cywilnej w Kielcach, który po Mszy Świętej zaprezentował krótki koncert.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO