Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Chrzest jest najważniejszą chwilą w naszym życiu

niedziela, 09 stycznia 2022 17:45 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski: Chrzest jest najważniejszą chwilą w naszym życiu
Biskup Jan Piotrowski: Chrzest jest najważniejszą chwilą w naszym życiu
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

– Jest tak wiele dzieł naszej Caritas rozsianych po całej diecezji, które przypominają, że tej miłości pośród nas jest sporo – zwrócił uwagę Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy Świętej w kieleckiej bazylice katedralnej w Niedzielę Chrztu Pańskiego

Eucharystia sprawowana była w intencji wolontariuszy Caritas działających w zespołach przy  parafiach naszej diecezji. W katedrze przywitał ich ks. Stanisław Słowik, dyrektor kieleckiej Caritas.

- Chrzest jest włączeniem nas do Kościoła, ale jednocześnie zobowiązaniem do dawania świadectwa wierze. Nie ma wątpliwości, że posługa miłości i miłosierdzia, podejmowana przez wolontariuszy parafialnych zespołów Caritas jest żywym i praktycznym świadectwem miłości Chrystusa i człowieka – powiedział.

W homilii biskup Jan Piotrowski mówił o tym, jak ważnym w życiu każdego chrześcijanina jest sakrament Chrztu

- Nasza obecność na Mszy Świętej oraz wyznanie wiary byłyby niemożliwe, gdyby nie było naszego Chrztu Świętego, tej fundamentalnej, najważniejszej chwili w naszym życiu. Na Górze Wniebowstąpienia Jezus polecił Apostołom „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im Chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Uczcie ich zachowywać wszystko, co wam przykazałem”. Tym samym nasza dzisiejsza wspólnota echarystyczna i każda inna wspólnota, którą tworzymy, jako chrześcijanie jest wspólnotą o określonej tożsamości. Jest przede wszystkim uświęcona łaską Odkupienia w Jezusie Chrystusie i wie co ma czynić – jest powołana do dawania świadectwa wiary w różnych okolicznościach – podkreślił.

Biskup przypomniał także, że Kościół od początku istnienia zajmuje się działalnością na rzecz ubogich.

- By ta miłość mogła dotrzeć do różnych ludzkich sytuacji i potrzeb, potrzebuje środków i narzędzi. Nie jest to nowością w Kościele, świadomość tego zadania dostrzegamy już od początku, kiedy chrześcijanie gromadzili się na modlitwie i dzielili się tym, co mieli. Średniowiecze, które nieraz nierozumnie nazywamy czasem wstecznictwa, rozwinęło przytułki i szpitale przy prawie każdej parafii. Czy ktoś o tym pamięta? Nie było ośrodków pomocy społecznej, ale zawsze była miłość i współczucie.

- Tak Kościół żyje też dzisiaj. Dowodem tego są parafialne zespoły Caritas, którym gratuluję owocnej i ofiarnej pracy na rzecz bliźnich będących w potrzebie. Jest tak wiele dzieł naszej Caritas rozsianych po całej diecezji, które przypominają, że tej miłości pośród nas jest dość sporo - zaznaczył pasterz.

Hierarcha nawiązał także do 80 rocznicy śmierci ks. Józefa Pawłowskiego, rektora kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego i proboszcza parafii katedralnej

- Nazywany był także jałmużnikiem Kielc. Był niezmordowany w tej posłudze, a zapłatą za jego czyny miłosierdzia była męczeńska śmierć. Dokładnie 80 lat temu, 9 stycznia 1942 roku został stracony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. Dlatego z tego miejsca wołam: Wielka rasa panów! Narodzie niemiecki i jego politycy, oddajcie nam zagrabione życie milionów wspaniałych córek i synów, których bestialsko pomordowaliście i przestańcie być pysznymi nauczycielami Polski i Europy. Ten historyczny grzech woła o pomstę do nieba – dziś nikt tych krzywd nie naprawi - powiedział.

Wysłuchaj całej homilii

Po Mszy Świętej członkowie parafialnych zespołów Caritas udali się na spotkanie opłatkowe w Centrum Integracji Społecznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO