KOŚCIÓŁ
Zmarł papież senior Benedykt XVI
W wieku 95 lat zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. O śmierci papieża seniora poinformował Watykan.
Pogrzeb odbędzie się w czwartek 5 stycznia 2023 roku, o godz. 9.30 na Placu Świętego Piotra.
Przypomnijmy, że w środę rano o ciężkim stanie Benedykta XVI poinfomował podczas audiencji generalnej Ojciec Święty Franciszek. Zaprosił także wiernych do modlitwy za emerytowanego papieża. Benedykt XVI odszedł do Pana w watykańskim klasztorze "Mater Ecclesiae" w sobotę, 31 grudnia o godzinie 9.34.
– Benedykt XVI był genialnym teologiem, którego ewolucja myśli teologicznej jest wielką przygodą dla każdego wierzącego. Osobiście, jest on dla mnie wielką inspiracją w różnych wymiarach. Miał on niezwykle głęboko przemyślaną współczesność – w sferze idei, filozofii i teologii. Uderzała mnie zawsze jego prostota, skromność i pokora, a z drugiej strony ogromna wiedza, rzetelność i kompetencja – mówi ks. prof. Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
– Jego teologiczne spojrzenie na liturgie było jednocześnie czymś nowym i sięgającym do Tradycji Kościoła. Cechował je głęboki personalizm, który wprowadzał człowieka jakby za rękę w misteria chrześcijańskie. Był nieocenionym mistrzem który pokazywał jak rozumieć, przeżywać i celebrować liturgie, a nade wszystko jak się nią modlić. Jego pisma pomogły mi nie tylko samemu przeżywać tajemnice paschy Jezusa w Eucharystii, ale także prowadzić innych do głębszej miłości, do Chrystusa obecnego w liturgii – tłumaczy ks. Artur Plaziński moderator ruchu światło życie diecezji kieleckiej.
– To wielka strata dla Kościoła i całej ludzkości. Był to człowiek wielkiej mądrości, wiary i dobroci. To przejmujące i symboliczne, że kończy się ten rok i odchodzi papież Benedykt. Przez cały swój pontyfikat uczył wielkiej miłości do Chrystusa i Kościoła. Jawi się jako wielkie światło nadziei, że pomimo rozmaitych rzeczy, które dzieją się na świecie trzeba trzymać się Ewangelii Chrystusowej. Sam Pan Bóg stawia teraz go na czele Kościoła, abyśmy poznali jego nauczanie. Stwórca stawia wśród ludu swoich pasterzy i proroków. To ojcowie naszej wiary, których nie chcemy żegnać. Data śmierci nie jest datą końca – wręcz przeciwnie. Wielcy święci przemawiają z wielką mocą właśnie wówczas, gdy wydaje nam się, że już odeszli z tego świata – mówi ks. prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach.
Kilkukrotnie papieża Benedykta spotykał ks. Tomasz Czechowski, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Proszowicach.
– To co zapamiętałem, to postać ciepłego, radosnego i życzliwego człowieka. Biła od Niego wrodzona skromność. Kiedy ofiarowaliśmy mu medal z Kielc, na którym widniała postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki w pewien sposób nie wierzył, że to dla niego. Wyróżniały go czerwone, papieskie buty, od których nie sposób było odwrócić oczu. W 2006 roku byliśmy zaś na audiencji z nauczycielami z Chęcin. Papież podszedł do nas wszystkich. Mogliśmy go uściskać i powiedzieć skąd jesteśmy. Wspominam jeszcze wizytę, podczas której papież pobłogosławił figurę Dzieciątka Jezus do parafii Ducha Świętego. Z kolei w 2005 roku – jeszcze jako kardynał – przechodził obok mnie na placu św. Piotra. Wtedy powiedziałem do kolegi, że może warto zrobić sobie z nim zdjęcie, bo być może to przyszły papież – dodaje ks. Tomasz Czechowski.
– Papież Benedykt jest moim duchowym mistrzem. Zachwyciłem się sprawowaną przez niego liturgią i od niej przeszedłem do czytania jego dzieł. A te są fenomenalnie głębokie i jasne. Papież Benedykt to dla mnie wzór życia teologią: nie tylko pisał książki - one powstawały jako wynik jego duchowego życia. Intelektualna i duchowa fascynacja papą Ratzingerem zaowocowała napisaniem pracy magisterskiej o jego myśli teologicznej i dalej kształtuje całe moje kościelne myślenie – mówi ks. Mateusz Szostak, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.
– W czasie, gdy rok duszpasterski skłania nas do refleksji nad tajemnicą Kościoła Chrystusowego, żegnamy Benedykta XVI. Warto jest wracać szczególnie do nauczania tego wielkiego teologa w kontekście tajemnicy Kościoła. Jak nauczał, Kościół służy światu przez to, że żyje w nim Bóg, że nie skupiając uwagi na sobie wskazuje na Niego i Jego niesie ludziom Dopiero wtedy, gdy Bóg zostanie uznany za fundament całego istnienia – tłumaczył – można właściwie zrozumieć tajemnicę Kościoła – tłumaczy ks. Dariusz Węgrzyn, wikariusz parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach.
W 2006 roku Benedykt XVI był w Polsce. Odwiedził miejsca związane z Janem Pawłem II: Warszawę, Jasną Górę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i Auschwitz.
– Relacjonowałam dziennikarsko wizytę papieża. Byłam w Warszawie i Krakowie. W Warszawie w Archikatedrze św. Jana papież spotkał się z kapłanami. Powiedział wtedy pamiętne słowa, że ksiądz ma być specjalistą od Słowa Bożego. Msza święta na Pl. Józefa Piłsudskiego zgromadziła rzesze wiernych. Po Mszy Świętej, wzorem św. Jana Pawła II, podszedł do wiernych, co wywołało ogromny entuzjazm. W Krakowie relacjonowałam Mszę Świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tam papież spotkał się m.in. z chorymi – mówi Katarzyna Bernat z Radia eM Kielce.
Całą relację z papieskiej pielgrzymki przeczytacie tutaj: http://www.emkielce.pl/kosciol/wizyta-benedykta-xvi-w-polsce-wspomnienie-katarzyny-bernat
Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku. Został ochrzczony następnego dnia w miejscowej parafii. W 1939 roku wstąpił do seminarium niższego w Traunstein. Po wojnie rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym, a w 1951 roku przyjął święcenia kapłańskie, których udzielił mu kardynał Michael von Faulhaber. Dwa lata później został doktorem teologii na Uniwersytecie w Monachium. Następnie rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Teologicznej i Filozoficznej w Freising i objął katedrę profesorską na Uniwersytecie w Bonn. Podczas Soboru Watykańskiego II, który rozpoczął się w 1962 roku był głównym doradcą teologicznym kardynała Josepha Fringsa z Kolonii. Podczas pro-marksistowskich demonstracji studenckich stanął po stronie wolności nauki wobec szerzących się ideologii.
W 1977 roku otrzymał nominację na arcybiskupa Monachium i Freising i również w tym roku zostaje konsekrowany. W 1981 roku św. Jana Paweł II powołał go na stanowisko Prefekta Kongregacji Nauki Wiary. W trakcie swojej kadencji stał na straży nauczania Kościoła, czego najwyraźniejszym przejawem jest przygotowana przez jego kongregację Deklaracja o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła „Dominus Iesus”.
Po śmierci św. Jana Pawła II, 19 kwietnia został wybrany papieżem i przyjął imię Benedykta XVI. W czasie swojego pontyfikatu odbył 24 podróże zagraniczne. W 2006 roku zwracał się do Polaków w języku polskim podczas swoich wystąpień. Wydał trzy encykliki, cztery adhortacje apostolskie i dziesięć konstytucji apostolskich. 11 lutego 2013 roku podjął decyzję o rezygnacji z posługi papieskiej, co dokonało się 28 lutego tego roku.
(Współpraca: Łukasz Czerwiak)