KOŚCIÓŁ
Aktorzy-amatorzy z Daleszyc ze wsparciem dla hospicjum dla dzieci
Spektakl „Cokolwiek… mnieście uczynili” o błogosławionej Rodzinie Ulmów został wystawiony w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Chęcinach. Dochód ze zbiórki pieniędzy zorganizowanej po występie wesprze powstanie w Kielcach stacjonarnego hospicjum dla dzieci.
W spektaklu przedstawiającym życie błogosławionych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci grają aktorzy-amatorzy pochodzący z parafii Świętego Michała Archanioła w Daleszycach. Skupiła ich wokół siebie pomysłodawczyni i reżyser sztuki Monika Śliwińska-Szostak.
- Bardzo poruszyła mnie historia tej rodziny, którą - jak niektórzy uważają - Pan Bóg „przetrzymał” 80 lat, żeby mogła wybrzmieć w kontekście współczesnego pojmowania wartości rodziny, miłości bliźniego, tego co w życiu najważniejsze. Chcielibyśmy, żeby każdy, kto usłyszy o życiu Słowem Bożym rodziny Ulmów pomyślał choć przez chwilę o tym, co może dać innym, czym może się podzielić i być może zadać sobie pytanie, jaką wartość ma ludzkie życie – mówi Monika Śliwińska-Szostak.
Spektakl opowiada fragment z historii życia rodziny Ulmów w trakcie II wojny światowej. Polacy ukrywają przed Niemcami w swoim domu żydowską rodzinę, mimo świadomości, że za taki czyn grozi im kara śmierci. Sceny ukazują braterskość i przyjaźń obu familii, w którą wkrada się terror i okrucieństwo niemieckich żołnierzy.
- Spektakl, który zagraliśmy jest kontynuacją Jasełek pt. „Będziesz miłował…”, w których do rodziny Ulmów przychodzą Żydzi, prosząc o pomoc. Analogia ze Świętą Rodziną, poszukującą schronienia była dla mnie oczywista. Ktoś podał pomysł, żeby dokończyć tę heroiczną historię i powstał scenariusz Misterium. I znów analogia do Pana Jezusa nasuwała się sama – tłumaczy Monika Śliwińska-Szostak.
Sztuka bardzo spodobała się publiczności zgromadzonej w kościele ojców franciszkanów w Chęcinach.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego co zobaczyłam. Poruszyła mnie bardzo postawa rodziny, która podjęła się śmiertelnej misji ratowania żydowskiej rodziny. Takie heroiczne z naszej perspektywy zachowanie, było dla Ulmów czymś w pewnym sensie naturalnym, bo wypływało to z ich głębokiej wiary i wprowadzenia w czyn miłości bliźniego – mówiła po spektaklu pani Magdalena, która obejrzała występ razem z mężem.
- To wspaniałe, że mogliśmy to dzisiaj zobaczyć w Chęcinach i jeszcze przy okazji wesprzeć powstanie ośrodka, który pomaga bezbronnym i cierpiącym dzieciom – powiedziała inna z uczestniczek spotkania, pani Jadwiga.
Bo dochód ze zbiórki, która została zorganizowana po spektaklu zasili konto pierwszego w regionie stacjonarnego hospicjum dla dzieci, które otworzy w Kielcach Caritas Diecezji Kieleckiej. Dyrektor kieleckiej Caritas ks. Stanisław Słowik wskazuje, że powstanie takiej placówki wynika z potrzeby, bo najbliższe podobne ośrodki są daleko od Kielc, w Łodzi, Lublinie i Krakowie.
Jak doszło do współpracy aktorów-amatorów z parafią w Chęcinach? - Po wystawieniu po raz pierwszy spektaklu, mieliśmy pragnienie, żeby pokazać również innym osobom historię rodziny Ulmów. Zaczęłam pytać, szukać miejsca, gdzie moglibyśmy pokazać spektakl i przy pomocy ks. Pawła Latosa skontaktowałam się z panią Anią Wajnberger-Bednarz. Dzięki jej zaangażowaniu dostaliśmy propozycję zagrania spektaklu w Chęcinach i jednocześnie wsparcia powstającego hospicjum. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy tu być i wesprzeć tak piękne i potrzebne dzieło – mówi Monika Śliwińska-Szostak.
W organizację spektaklu o błogosławionej Rodzinie Ulmów zaangażowało się kilkadziesiąt osób z parafii Świętego Michała Archanioła w Daleszycach. Pod kierownictwem reżyserki sztuki zadbali oni o scenografię, kostiumy, światło, aby w pełni oddać ducha dramatycznych czasów drugiej wojny światowej oraz męki i śmierci Pana Jezusa. O oprawę muzyczną zadbał chór Uratowani z daleszyckiej parafii.
Spektakl „Cokolwiek… mnieście uczynili”
Scenariusz i reżyseria - Monika Śliwińska- Szostak
Opieka duchowa - ks. Adam Majewski
Narrator - Katarzyna Maciejewska
Rodzina Ulmów: Wiktoria- Bernadetta Kłosowicz
Józef - Paweł Szostak
Stasia - Urszula Kłosowicz
Basia - Dorotka Kłosowicz
Władzio - Szymon Ślusarczyk
Franio - Franciszek Ślusarczyk
Antoś - Kamil Jaroń
Żyd Goldman - ks. Przemysław Moćko
Żydzi - Joanna Piwowarczyk
Krzysztof Tarłowski
Amelia Głozowska
Kamil Ostrowski
Patrycja Mochocka
Franciszek Pietrowski
Jezus- Piotr Maciejewski
Anioł- Anna Ślusarczyk
Maryja- Anna Głozowska
Szymon z Cyreny- Tomasz Smołuch
Weronika- Amelia Sarek
Kobiety płaczące- Monika Śliwińska- Szostak
Justyna Borek
Bożena Jaroń
Ewa Ozga
Żołnierze rzymscy -Paweł Ozga
Mikołaj Gębski
Krzysztof Borek
Żołnierze niemieccy:
Szymon Gregulski
Łukasz Pietrowski
Łukasz Ślusarczyk
Chór „Uratowani” w składzie:
Dyrygent- Arkadiusz Kasperek
Monika Śliwińska- Szostak
Julia Szostak
Bożena Jaroń
Justyna Borek
Joanna Borek
Małgorzata Bąk
Tomasz Bąk
Monika Golmento
Anna Głozowska
Ewa Ozga
Halina Górska
Tomasz Smołuch
Jerzy Kosmala
Paweł Solewicz
Agnieszka Baran
Jakub Baran
Magda Pietrowska
Maria Pietrowska
Maja Mrówka
Kornelia Kozubek
Zuzanna Frąk
Ewelina Frąk
Julia Borek
Weronika Borek
Karolina Ozga
Gabrysia Ozga
Teresa Stachurska
Aleksandra Gajewska
Barbara Borek
Dźwięk- Tomasz Kłosowicz
Światło- Łukasz Górski
Nagłośnienie- Norbert Wojciechowski
https://emkielce.pl/kosciol/aktorzy-amatorzy-z-daleszyc-ze-wsparciem-dla-hospicjum-dla-dzieci#sigProGalleriaafb1866e8f