Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Aktorzy-amatorzy z Daleszyc ze wsparciem dla hospicjum dla dzieci 

poniedziałek, 13 maja 2024 21:00 / Autor: Piotr Michalec
Aktorzy-amatorzy z Daleszyc ze wsparciem dla hospicjum dla dzieci 
Aktorzy-amatorzy z Daleszyc ze wsparciem dla hospicjum dla dzieci 
Piotr Michalec
Piotr Michalec

Spektakl „Cokolwiek… mnieście uczynili” o błogosławionej Rodzinie Ulmów został wystawiony w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Chęcinach. Dochód ze zbiórki pieniędzy zorganizowanej po występie wesprze powstanie w Kielcach stacjonarnego hospicjum dla dzieci.

W spektaklu przedstawiającym życie błogosławionych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci grają aktorzy-amatorzy pochodzący z parafii Świętego Michała Archanioła w Daleszycach. Skupiła ich wokół siebie pomysłodawczyni i reżyser sztuki Monika Śliwińska-Szostak. 

- Bardzo poruszyła mnie historia tej rodziny, którą - jak niektórzy uważają - Pan Bóg „przetrzymał” 80 lat, żeby mogła wybrzmieć w kontekście współczesnego pojmowania wartości rodziny, miłości bliźniego, tego co w życiu najważniejsze.  Chcielibyśmy, żeby każdy, kto usłyszy o życiu Słowem Bożym rodziny Ulmów pomyślał choć przez chwilę o tym, co może dać innym, czym może się podzielić i być może zadać sobie pytanie, jaką wartość ma ludzkie życie – mówi Monika Śliwińska-Szostak. 

Spektakl opowiada fragment z historii życia rodziny Ulmów w trakcie II wojny światowej. Polacy ukrywają przed Niemcami w swoim domu żydowską rodzinę, mimo świadomości, że za taki czyn grozi im kara śmierci. Sceny ukazują braterskość i przyjaźń obu familii, w którą wkrada się terror i okrucieństwo niemieckich żołnierzy. 

- Spektakl, który zagraliśmy jest kontynuacją Jasełek pt. „Będziesz miłował…”, w których do rodziny Ulmów przychodzą Żydzi, prosząc o pomoc. Analogia ze Świętą Rodziną, poszukującą schronienia była dla mnie oczywista. Ktoś podał pomysł, żeby dokończyć tę heroiczną historię i powstał scenariusz Misterium. I znów analogia do Pana Jezusa nasuwała się sama – tłumaczy Monika Śliwińska-Szostak. 

daleszyce 2

Sztuka bardzo spodobała się publiczności zgromadzonej w kościele ojców franciszkanów w Chęcinach. 

- Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego co zobaczyłam. Poruszyła mnie bardzo postawa rodziny, która podjęła się śmiertelnej misji ratowania żydowskiej rodziny. Takie heroiczne z naszej perspektywy zachowanie, było dla Ulmów czymś w pewnym sensie naturalnym, bo wypływało to z ich głębokiej wiary i wprowadzenia w czyn miłości bliźniego – mówiła po spektaklu pani Magdalena, która obejrzała występ razem z mężem.

- To wspaniałe, że mogliśmy to dzisiaj zobaczyć w Chęcinach i jeszcze przy okazji wesprzeć powstanie ośrodka, który pomaga bezbronnym i cierpiącym dzieciom – powiedziała inna z uczestniczek spotkania, pani Jadwiga.   

Bo dochód ze zbiórki, która została zorganizowana po spektaklu zasili konto pierwszego w regionie stacjonarnego hospicjum dla dzieci, które otworzy w Kielcach Caritas Diecezji Kieleckiej. Dyrektor kieleckiej Caritas ks. Stanisław Słowik wskazuje, że powstanie takiej placówki wynika z potrzeby, bo najbliższe podobne ośrodki są daleko od Kielc, w Łodzi, Lublinie i Krakowie.

Jak doszło do współpracy aktorów-amatorów z parafią w Chęcinach? - Po wystawieniu po raz pierwszy spektaklu, mieliśmy pragnienie, żeby pokazać również innym osobom historię rodziny Ulmów. Zaczęłam pytać, szukać miejsca, gdzie moglibyśmy pokazać spektakl i przy pomocy ks. Pawła Latosa skontaktowałam się z panią Anią Wajnberger-Bednarz. Dzięki jej zaangażowaniu dostaliśmy propozycję zagrania spektaklu w Chęcinach i jednocześnie wsparcia powstającego hospicjum. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy tu być i wesprzeć tak piękne i potrzebne dzieło – mówi  Monika Śliwińska-Szostak.

 daleszyce 6

W organizację spektaklu o błogosławionej Rodzinie Ulmów zaangażowało się kilkadziesiąt osób z parafii Świętego Michała Archanioła w Daleszycach. Pod kierownictwem reżyserki sztuki zadbali oni o scenografię, kostiumy, światło, aby w pełni oddać ducha dramatycznych czasów drugiej wojny światowej oraz męki i śmierci Pana Jezusa. O oprawę muzyczną zadbał chór Uratowani z daleszyckiej parafii.

 

Spektakl „Cokolwiek… mnieście uczynili”

 

Scenariusz i reżyseria - Monika Śliwińska- Szostak

Opieka duchowa - ks. Adam Majewski

Narrator - Katarzyna Maciejewska

Rodzina Ulmów: Wiktoria- Bernadetta Kłosowicz

Józef - Paweł Szostak

Stasia - Urszula Kłosowicz

Basia - Dorotka Kłosowicz

Władzio - Szymon Ślusarczyk

Franio - Franciszek Ślusarczyk

Antoś - Kamil Jaroń

Żyd Goldman - ks. Przemysław Moćko

Żydzi - Joanna Piwowarczyk 

Krzysztof Tarłowski

Amelia Głozowska

Kamil Ostrowski

Patrycja Mochocka

Franciszek Pietrowski

Jezus-  Piotr Maciejewski 

Anioł- Anna Ślusarczyk

Maryja- Anna Głozowska

Szymon z Cyreny- Tomasz Smołuch

Weronika- Amelia Sarek

Kobiety płaczące- Monika Śliwińska- Szostak

Justyna Borek

Bożena Jaroń

Ewa Ozga

Żołnierze rzymscy -Paweł Ozga

Mikołaj Gębski

Krzysztof Borek

Żołnierze niemieccy:

Szymon Gregulski

Łukasz Pietrowski

Łukasz Ślusarczyk

Chór „Uratowani” w składzie:

Dyrygent- Arkadiusz Kasperek

Monika Śliwińska- Szostak

Julia Szostak

Bożena Jaroń

Justyna Borek

Joanna Borek

Małgorzata Bąk

Tomasz Bąk

Monika Golmento

Anna Głozowska

Ewa Ozga

Halina Górska

Tomasz Smołuch

Jerzy Kosmala

Paweł Solewicz

Agnieszka Baran

Jakub Baran

Magda Pietrowska

Maria Pietrowska

Maja Mrówka

Kornelia Kozubek

Zuzanna Frąk

Ewelina Frąk

Julia Borek

Weronika Borek

Karolina Ozga

Gabrysia Ozga

Teresa Stachurska

Aleksandra Gajewska

Barbara Borek

 

Dźwięk- Tomasz Kłosowicz

Światło- Łukasz Górski

Nagłośnienie- Norbert Wojciechowski

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO