Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

50-lecie koronacji Maryi w Piekoszowie

środa, 13 czerwca 2018 13:27 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Oto Matka Twoja” – tak brzmiał tytuł sympozjum naukowego, które odbyło się w Biliotece Centrum Kultury w Piekoszowie. Wydarzenie zorganizowano z okazji 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Gościem honorowym wydarzenia był ks. bp Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej. Wygłosił on słowo wstępne do uczestników sympozjum. – Jubileusz, który przeżywamy jest szczególny. Na uwagę zasługuje sam fakt koronacji dokonany przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. To wydarzenie kluczowe nie tylko dla piekoszowskiej parafii, ale również dla całego Kościoła w Polsce – mówił przed spotkaniem biskup Kaleta.

Wśród prelegentów znaleźli się ks. dr Tomasz Gocel z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o historii parafii w Piekoszowie. O. dr Stanisław Rudziński, paulin wygłosił wykład dotyczący pochodzenia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. – Bóg jest bogaty w miłosierdzie. Jezus jest ikoną tego miłosierdzia, a tam gdzie jest Jezus, tam też jest Jego Matka – tłumaczył o. Rudziński. – Każda koronacja obrazu Matki Bożej jest połączona bezpośrednio z akcją liturgiczną. Z niej wypływa i do niej prowadzi – wyjaśniał ks. dr Mirosław Kowalski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, który mówił o liturgicznym aspekcie wydarzenia sprzed 50 lat. Sylwetkę kard. Stefana Wyszyńskiego opisał prof. Eugeniusz Sakowicz z UKSW w Warszawie.

Gospodarzem spotkanie był ks. Zygmunt Kwieciński, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie. – Nasze Sanktuarium ma znaczenie regionalne. Historia uzdrowień pokazuje jednak, że jego oddziaływanie wykracza poza lokalną społeczność. W sercu Maryi jest bowiem miejsce dla każdego człowieka. Przez wieki, wśród różnych wydarzeń, Ona zawsze była z nami – powiedział ks. Kwieciński.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO