Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

17. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II

sobota, 02 kwietnia 2022 11:12 / Autor: Wojciech Dudkowski
17. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II
17. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Mija 17 lat od śmierci świętego Jana Pawła II. Cały świat rozpaczał po stracie ukochanego papieża. Ta wiadomość poruszyła również kielczan.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37; około 22 smutną wiadomość ogłosił na Placu Świętego Piotra arcybiskup Leonardo Sandri. Na ulice polskich miast i do kościołów ruszyły tłumy, by modlić się za zmarłego papieża. Również na placu przed kielecką katedrą zgromadzili się wierni, dla których mszę świętą odprawił ówczesny Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan.

Podczas pogrzebu Ojca Świętego, tłumy wiernych wznosiły okrzyk „Santo Subito!”, domagając się jak najszybszej kanonizacji. Ich pragnienie spełniło się 1 maja 2011 roku, kiedy papież Benedykt XVI beatyfikował oraz 27 kwietnia 2014 roku, kiedy Ojciec Święty Franciszek kanonizował Jana Pawła II. Jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 22 października, w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

Papież Jan Paweł II podczas swojego pontyfikatu odwiedził diecezję kielecką. 3 czerwca 1991 roku brał udział w zakończeniu Kongresu Eucharystycznego w kieleckiej katedrze, a następnie, w strugach ulewnego deszczu odprawił mszę świętą na lotnisku w Masłowie.

„Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!” – mówił w homilii Papież.

(Zdjęcia z archiwum Radia eM Kielce, kwiecień 2005)

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO