Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Zakładanie trawnika – wysiew nasion

piątek, 18 września 2020 12:29 / Autor: Radio eM
Zakładanie trawnika – wysiew nasion
Zakładanie trawnika – wysiew nasion
Radio eM
Radio eM

Trawnik to bardzo istotny element ogrodu, a jego zakładanie powinniśmy najpierw starannie zaplanować. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakładanie trawnika z siewu, ponieważ ceny nasion są obecnie dużo niższe niż darni. Dowiedz się, jak krok po kroku wysiać nasiona traw na trawnik, jak zorganizować swoją pracę i prawidłowo przygotować podłoże.

Wybór mieszanki traw do wysiania

Pierwszym podstawowym krokiem poprzedzającym wysiew nasion traw, jest przemyślany wybór mieszanki. Aby dobrać tę odpowiednią do naszego ogrodu musimy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jak intensywnie będzie użytkowany nasz trawnik?
  • Jaki wygląd trawnika chcemy uzyskać?
  • Jaki nakład pracy jesteśmy w stanie włożyć w pielęgnację trawnika?
  • Jakie warunki panują w ogrodzie?

Jeśli odpowiemy sobie na powyższe pytania, będziemy już wiedzieć czy wybrać mieszankę traw o zwiększonej odporności na deptanie, czy też zdecydować się na trawy o dekoracyjnej barwie i eleganckim wyglądzie, czy też musimy szukać gatunków nadających na kłopotliwe lub zacienione tereny. Warto również wziąć pod uwagę ilość czasu jaką możemy poświęcić na dbanie o trawnik. Jeśli niewiele to powinniśmy wybierać trawy nie wymagające specjalnej pielęgnacji, wolno rosnące. W sklepach znajdziemy szeroki wybór mieszanek nasion, z których na pewno wybierzemy taką, która spełni nasze oczekiwania.

Dobry sklep zagraniczny z nasionami traw i akcesoriami trawnikowymi (anglojęzyczny) znajdziesz tutaj: https://gardenseedsmarket.com/lawn-seeds/

Zanim wysiejesz – przygotuj podłoże

Wysiew nasion traw nie może odbyć się bez odpowiedniego przygotowania podłoża, ponieważ łatwiej poświęcić na to trochę czasu i funduszy niż potem naprawiać swoje błędy, kiedy trawa będzie już posiana.

Pierwszym krokiem jest uporządkowanie terenu i przygotowanie gleby. Teren należy dokładnie oczyścić, pozbyć się kamieni, śmieci, roślin czy też starej, zaniedbanej darni. Następnie usuwamy chwasty. Można to zrobić mechanicznie lub zastosować herbicydy (wtedy jednak musimy odczekać 2-4 tygodnie). Jeśli trawnik zakładamy na glebie dobrze przepuszczalnej, na terenie o niskich opadach, wtedy drenaż gleby nie będzie konieczny. Jeśli jednak podłoże jest ciężkie, gliniaste i mało przepuszczalne to można je „ulepszyć” poprzez zastosowanie odpowiedniego drenażu. Bardzo kwaśne gleby o pH niższym niż 5 należy zwapnować.

Kolejnym krokiem jest grabienie i ugniatanie ziemi, które delikatnie wyrównują i modelują teren. Nie powinno być wzgórków czy zagłębień, a grudki ziemi mają być rozkruszone. Usuwamy też kamienie większe niż 1 cm. Około tydzień przed wysiewem nasion glebę nawozimy, najlepiej przy użyciu nawozu wieloskładnikowego zawierającego azot, fosfor i potas.

Wysiew nasion traw

Kiedy przygotujemy podłoże, a wybrana mieszanka traw już czeka to możemy przystąpić do kluczowej fazy czyli wysiewu nasion. Najlepiej wysiewać je w trakcie ciepłej i wilgotnej pogody, wczesną jesienią lub na przełomie kwietnia i maja. Ilość nasion, którą należy użyć zależy od konkretnej mieszanki, najczęściej rozsiewa się około 25-50 g/m2. Więcej nasion powinno się używać na glebach gorszej jakości (nawet o 30% więcej) oraz tam gdzie występuje dużo ptaków, ponieważ mogą je wydziobywać. Nasiona możemy wysiewać na dwa sposoby:

  • Wysiew przy użyciu maszyny.

Jeśli mamy do obsiania dużą powierzchnię to najlepiej i najwygodniej zrobić to za pomocą siewnika. Ułatwi to równomierne rozłożenie nasion i umożliwi precyzyjny wysiew bez konieczności poprawiania. Użycie siewnika znacznie skróci sam proces wysiewania traw.

  • Wysiew ręczny.

W przydomowych ogrodach najczęściej stosowany jest wysiew ręczny. Sposób ten sprawdza się na niedużych powierzchniach. Aby równomiernie rozsiać nasiona, obszar najpierw dzielimy na kilka równych części (można to zrobić za pomocą sznurka i kołków). Następnie stosujemy tzw. siew krzyżowy, czyli najpierw połowę nasion wysiewamy w jednym kierunku, a pozostałe prostopadle do poprzedniego kierunku.

Pielęgnacja po wysiewie

Po zakończonym wysiewie powinniśmy delikatnie zagrabić obsianą powierzchnię i obficie podlać wodą, chyba że akurat spodziewany jest deszcz. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja szybszemu kiełkowaniu, przy takiej aurze pierwsze kiełki mogą pojawić się już nawet po kilku dniach, ale zazwyczaj trwa to około 2-3 tygodni. Po pojawieniu się pierwszych siewek powierzchnię można zwałować za pomocą lekkiego wału.

Pierwsze koszenie trawy wykonujemy kiedy osiągnie około 5 cm wysokości. Wtedy przycinamy ją do 2,5 cm. Najlepiej zrobić to za pomocą kosiarki rotacyjnej, niestety bębnowa może uszkodzić i poszarpać młode liście, które są jeszcze delikatne. Więcej o trawnikach dowiesz się tutaj: https://budujesz.info/trawnik/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO