Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Kije narciarskie – jak dobrać odpowiedni rozmiar? [Materiał Partnera]

piątek, 13 grudnia 2019 13:53 / Autor: Radio eM
Kije narciarskie – jak dobrać odpowiedni rozmiar? [Materiał Partnera]
Kije narciarskie – jak dobrać odpowiedni rozmiar? [Materiał Partnera]
Radio eM
Radio eM

Kije narciarskie są przez niektórych bagatelizowanym elementem wyposażenia, ale w rzeczywistości stanowią  niezwykle potrzebny ekwipunek narciarza. Przede wszystkim doceniamy ich obecność w sytuacji, kiedy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę na stoku. Pozwalają nam wówczas na ukształtowanie prawidłowej podstawy ciała, pomagają w utrzymaniu równowagi oraz wypracowaniu odpowiedniej techniki jazdy. Na rynku możemy znaleźć ogromną liczbę tych produktów, różniących się od siebie wyglądem, długością oraz przeznaczeniem. Jak dobrać zatem odpowiednie kije narciarskie, aby spełniały swoją rolę na stoku? 

Najważniejsze funkcje kijów narciarskich

Kije narciarskie są zazwyczaj wykonane z aluminium, jednak zdarzają się także modele carbonowe, o niższej wadze. Wybrany przez nas model powinien być lekki, aby niepotrzebnie nie obciążać dłoni i nie utrudniać szusowania po śniegu. Kije powinny być także na tyle mocne, aby zapewnić stabilne oraz pewne podparcie. Odpowiednio dobrany produkt pomaga nam na stoku i przyczynia się do wielu aspektów: wymusza poprawne zachowania w trakcie jazdy, niweluje złe nawyki, pomaga w utrzymaniu równowagi i trzymaniu właściwej postawy ciała (automatyczne prostowanie pleców oraz stabilizowanie rąk), wpływa na poprawę techniki jazdy oraz przyczynia się do przesunięcia środka ciężkości do przodu. Wszystkie powyższe funkcje kijów narciarskich są nieocenione, zwłaszcza jeśli zaczynamy dopiero naszą przygodę z tym sportem.

obraz 1

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Odpowiedni rozmiar kijów narciarskich ma znaczenie

Odpowiednia długość kijów narciarskich jest bardzo ważna, gdyż zbyt krótkie przyczyniają się do niepotrzebnego pochylania się, natomiast zbyt długie powodują odchylenie się ciała do tyłu i uniemożliwiają stabilizację sylwetki. Dobierając odpowiednie kije narciarskie w sklepie, ważne aby mieć płaskie obuwie lub pomiar zrobić w dowolnie przymierzonych butach narciarskich w swoim rozmiarze. Wybrany kij narciarski powinno obrócić się do góry nogami tak, aby jego rączka opierała się o podłogę. Następnie, należy złapać kij pod talerzykiem w taki sposób, aby kciuk i palec wskazujący lekko się z nim stykały. Element kija, który w normalnej pozycji znajduje się pod talerzykiem ma być wolny, ponieważ w trakcie używania znajduje się on pod śniegiem. Należy zwrócić uwagę, by ramiona nie były odchylone, tylko przylegały do ciała, a przedramiona mają być ułożone równolegle względem siebie. Jeżeli przedramię tworzy z ramieniem kąt 90 stopni, oznacza to, że kije narciarskie mają odpowiednią długość. Przy mniejszym kącie należy wybrać krótsze kije, natomiast większy oznacza konieczność wyboru dłuższego modelu. Rozmiary kijków narciarskich przeskakują o 5 cm, zatem mieszcząc się między rozmiarami należy wybrać krótszą opcję. W przypadku, gdy chcemy pomiar taki wykonać w domu i zamówić kije przez internet, prosimy kogoś o pomoc. Należy stanąć wyprostowanym z przyłożonymi do boków ciała rękami, zacisnąć pięści, po czym ugiąć ręce przed siebie w taki sposób, aby uzyskać między ramieniem a przedramieniem kąt prosty. Osoba nam towarzysząca mierzy odległość od kciuka do podłogi i tak otrzymujemy długość kijków. Wiele sklepów oferuje również gotowe tabele, z których możemy dowiedzieć się jaki rozmiar jest najlepszy dla naszego wzrostu. Jeśli zatem potrzebujesz szybkiego sposobu na właściwy dobór, to jest właśnie dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020? Kup w sklepie online ->SnowShop.pl lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych:

1,2) Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b

3) Gdańsk, aleja Grunwaldzka 211

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO