Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Karta EKUZ - jak ją zdobyć?

środa, 10 kwietnia 2019 08:55 / Autor: Piotr Wójcik
Karta EKUZ - jak ją zdobyć?
Karta EKUZ - jak ją zdobyć?
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Gdy wyjeżdżamy na wakacje za granicę, dobrze jest zapewnić sobie ubezpieczenie w nagłych wypadkach. Szpitale za granicą potrafią bowiem życzyć sobie bardzo dużo nawet za najprostszą interwencję, a urlop nie powinien nam się kojarzyć z ryzykiem powrotu jako bankrut. Jak zatem zabezpieczyć się i zapewnić sobie bezpłatną podstawową opiekę poza granicami Polski? Najbardziej podstawowym sposobem jest wyrobienie karty EKUZ.

EKUZ - co to jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia nas do bezpłatnej pomocy medycznej za granicami Polski, w granicach Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy przydarzy nam się wypadek, najbliższa jednostka medyczna udzieli nam pomocy, za którą zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Prawo do wydania karty ma każda osoba, która posiada ubezpieczenie w NFZ, a samo wydanie EKUZ jest bezpłatne - wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Jakkolwiek wykupienie prywatnego ubezpieczenia jest również bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli lubimy spędzać urlop aktywnie, karta EKUZ powinna być zawsze podstawą naszej ochrony zdrowia na urlopie. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - ekuz.com.pl.

Jak zdobyć kartę EKUZ?

Procedura jest bardzo prosta, a jedynym warunkiem uzyskania karty jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia. Aby NFZ wydał nam kartę, musimy wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie zanieść go do filii Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydanie karty nie trwa długo - często można ją otrzymać już kilka dni po złożeniu wniosku, a czasem nawet na następny dzień. Nie oznacza to jednak, że warto czekać ze złożeniem dokumentów - jeżeli jedziemy w sezonie urlopowym, musimy być świadomi większego zapotrzebowania na karty EKUZ, co może wydłużyć czas oczekiwania. W przypadku, gdy planujemy wyjazdy np. przez całe lato, nie musimy też biegać po kartę co chwilę. Raz wydany dokument jest ważny przez pół roku.

W przypadku, gdy nie możemy sami odebrać karty w filii NFZ, możemy również wypełnić upoważnienie do odbioru ekuz (https://ekuz.com.pl/strefa-dokumentow/), które umożliwi odebranie karty innej osobie.

Wyjeżdżając na wakacje za granicę zawsze powinniśmy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego ubezpieczenia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest pierwszym filarem, który pozwoli nam uniknąć opłaty za usługi medyczne na terenie Unii Europejskiej i o której nie powinniśmy nigdy zapominać, jeżeli chcemy jechać poza granice naszego kraju. W przypadku wakacji aktywnych warto także uzupełnić EKUZ o dodatkowe, prywatne ubezpieczenie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO