KOŚCIÓŁ
Spowiedź, rekolekcje, kolęda. Święta w czasach pandemii
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które poprzedzi rozpoczynający się już w tę niedzielę Adwent. Kościół zachęca wiernych do spowiedzi i udziału w rekolekcjach. Okres Narodzenia Pańskiego to również czas wizyt duszpasterskich, czyli tzw. kolędy. Jak w trakcie pandemii będą wyglądały te praktyki religijne w diecezji kieleckiej?
Jak mówi ks. Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach Kościół zachęca do dobrego przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego i rozwoju życia duchowego.
– Z drugiej strony, obowiązują nas rządowe obostrzenia, których musimy przestrzegać. Duszpasterze wykazują jednak troskę o to, aby umożliwić wiernym udział w rekolekcjach i skorzystanie z sakramentu spowiedzi. Potrzeba zatem niezwykłej roztropności. Może warto odpowiednio zmienić formułę rekolekcji, czy zwiększyć możliwość dostępu do indywidualnych form modlitewnych– tłumaczy w rozmowie z Radiem eM Kielce.
- Póki co nie ma jeszcze decyzji biskupa kieleckiego dotyczącej wizyt duszpasterskich w okresie świątecznym. – Gdyby sytuacja epidemiologiczna się utrzymała do świąt, wówczas z pewnością wykluczona zostanie tradycyjna forma kolędy. Księża mają jednak różne pomysły, w tym m.in. zaproszenie wiernych w dniu wizyty duszpasterskiej do Kościoła na specjalną modlitwę, czy błogosławieństwo przed domami – dodaje ks. Mirosław Cisowski.
W parafiach naszej diecezji trwają już przygotowania do odpowiedniego przeżycia tego wyjątkowego czasu i prace nad najlepszymi rozwiązaniami.
– Trzeba będzie wszystko tak zorganizować, aby każdy miał czas na wyspowiadanie się i przyjęcia Pana Jezusa w Komunii Świętej. Nie będzie to może łatwe, ale dla chcącego nic trudnego. Biskup Jan zachęca nas do tego, abyśmy mieli otwarte serca i kościoły. To będzie głęboki sprawdzian dla kapłanów i wiernych świeckich – mówi ks. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego na Białogonie.
– U nas w parafii myślimy również o zdalnym kolędowaniu. To na pewno nie będzie wyglądało jak w latach ubiegłych, bo jest niewykonalne, ale przygotujemy coś kreatywnego – zapewnia.
Jak mówi ks. Adam Kaczmarczyk, wikariusz parafii Ducha Świętego w Kielcach organizacji rekolekcji zależy od decyzji władz i obostrzeń.
– Mamy nadzieję, że będą łagodniejsze i przeprowadzimy rekolekcje w tradycyjnej formie. Jeśli tak nie będzie, zaprosimy naszych parafian do konferencji i nauk online. Codziennie na blogu umieszczamy rozważania, także Ewangelię z dnia. W tym roku przygotowaliśmy również specjalną zdrapkę adwentową. Umożliwimy spowiedź adwentową o dogodnych porach dla różnych grup wiekowych, podobnie jak w czasie Wielkiego Postu. Jeśli będzie taka możliwość, postaramy się także o prywatną peregrynację obrazu Matki Bożej Fatimskiej – informuje i dodaje, że kolęda w tradycyjnej formie będzie raczej niemożliwa.
– Będziemy chcieli każdego tygodnia w czasie nabożeństwa do Ducha Świętego i Mszy wotywnej polecać naszych parafian, podobnie będzie podczas niedzielnej Eucharystii w intencji parafian.
Z kolei w parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu rekolekcje odbędą się kilka dni przed Bożym Narodzeniem.
– Będzie możliwość wysłuchania Słowa Bożego i skorzystania ze spowiedzi. Wydłużymy ten czas do godziny 23, nawet przez kilka dni. Chcemy także zrobić wieczory czuwania z Maryją oczekującą narodzenia – informuje ks. Marian Fatyga, proboszcz parafii.
– Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do wizyty duszpasterskiej, ale z racji pandemii będę chciał zapraszać poszczególne wioski i ulice na popołudniowe Msze Święte z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem – dodaje.