CIEKAWOSTKI
Finanse za granicą - jak nad nimi zapanować? Materiał zewnętrzny
Dżentelmeni podobno o pieniądzach nie rozmawiają. Jednak czasem warto złamać tę zasadę i porozmawiać o kwestiach, o których po prostu warto wiedzieć. Jak rozsądnie zadbać o finanse za granicą, na terenie Unii Europejskiej, ale i w pozostałych częściach świata?
1. Finanse za granicą - przygotuj się do wyjazdu
2. Jak zmniejszyć koszty?
3. Przelew zagraniczny: oto, co należy wiedzieć
Niezależnie od tego, czy wyruszasz właśnie na egzotyczne wakacje, czy też rozpoczynasz nowy rozdział w życiu i przeprowadzasz się za granicę na stałe, kwestia finansów i płatności może okazać się problematyczna, szczególnie na początku. Gdy przekraczamy granicę kraju, złotówka przestaje być dla nas przydatnym środkiem płatniczym. A zatem w jaki sposób płacić, robić zagraniczny przelew, czy też wypłacać pieniądze z bankomatu?
1. Finanse za granicą - przygotuj się do wyjazdu
Wygoda, bezpieczeństwo, spokój, rozsądek - przygotowanie się do wyjazdu oznacza, że możemy wyjechać bez obaw, iż przydarzy się coś, przez co nagle całkowicie lub częściowo utracimy środki finansowe. Brzmi dobrze, ale jak to osiągnąć w praktyce?
Mnóstwo osób nadal nie wyobraża sobie wyjazdu zagranicznego bez gotówki w portfelu. Ale szczególnie dalsze wojaże wymagają od nas dodatkowego zabezpieczenia. Oczywiście wiele zależy od długości wyjazdu, lokalizacji i naszych potrzeb. Na pewno są jednak istotne, podstawowe rzeczy, które warto zrobić - dotyczy to zarówno studentów zagranicznych uczelni, jaki osób pracujących za granicami kraju.
Przede wszystkim sprawdź, jaka płatność kartą za granicą opłaca się najbardziej w państwie do którego jedziesz. Dodatkowo przygotuj sobie alternatywną opcję, na wypadek niespodziewanych zdarzeń, np. problemów technicznych.
Płatność kartą złotową, szczególnie w przypadku długoterminowego pobytu za granicą, z pewnością nie jest korzystną opcją. Natomiast karta walutowa jest zdecydowanie bardziej korzystna. Korzystając z niej, unikasz opłat za przewalutowanie.
Więcej praktycznych wskazówek i rad specjalistów znajdziesz na Blog Pieniądze za Granicą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, konsulting w tym zakresie na pewno będzie pomocny. Specjaliści rozwieją twoje wątpliwości i podpowiedzą, co robić w razie sytuacji podbramkowej.
2. Jak zmniejszyć koszty?
Korzystając z usług banku musisz się liczyć z tym, że za transakcję kartą zapłacisz prowizję za daną transakcję i przewalutowanie. Stąd rada, by nie korzystać z karty złotowej. Niekorzystne jest również wypłacanie środków w gotówce za pomocą bankomatów. W taki sposób na pewno wydasz więcej.
Rozsądne zmniejszenie kosztów to otworzenie specjalnego konta walutowego w banku oraz zabranie w podróż specjalnej karty, która nie generuje dodatkowych prowizji. Co ważne, obie możliwości sprawdzą się także, jeśli chcesz opłacić zagraniczne rachunki przez internet.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj: http://pieniadzezagranica.pl/platnosc-karta-za-granica-jak-zmniejszyc-koszty/.
3. Przelew zagraniczny: oto, co należy wiedzieć
Przelewy zagraniczne są normą w dzisiejszych czasach. Ale aby je wykonywać, zapamiętaj pojęcia SEPA oraz SWIFT. Ten pierwszy termin dotyczy rozliczeń w Euro. Ten drugi natomiast transakcji na całym świecie, również poza terenem UE. O pozostałych różnicach między SEPA i SWIFT, przeczytasz na Blogu Pieniądze za Granicą.
undefined