CIEKAWOSTKI
Zapomniałem wypowiedzieć OC - co robić? Poradnik dla zmotoryzowanych kielczan
Jeśli zapomniałeś wypowiedzieć OC, możesz wpaść w tzw. pułapkę podwójnego ubezpieczenia, która polega na tym, że posiadasz jednocześnie dwie polisy dla jednego auta. Z czego ona wynika? Dlaczego do niej dochodzi? I przede wszystkim jak się z niej wydostać? Przeczytaj artykuł skierowany do zmotoryzowanych kielczan i poznaj odpowiedzi na pytania, które pomogą Ci w rozwiązaniu problemu.
Podwójne OC – konsekwencja niewypowiedzenia polisy
Poza nielicznymi wyjątkami, jak np. pojazdy zabytkowe i przeznaczone na handel, umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na 12 miesięcy. O ile nie dojdzie w tym czasie do sprzedaży lub wyrejestrowania auta, polisa obowiązuje nie tylko przez cały rok, ale też przedłuża się automatycznie ponownie na ten sam okres – chyba że kierowca ją wypowie. Często dzieje się jednak tak, że właściciel polisy znajduje lepszą ofertę w innym towarzystwie niż obecne i decyduje się na jej wykupienie, ale jednocześnie zapomina o wypowiedzeniu poprzedniego ubezpieczenia. W efekcie wpada w tzw. pułapkę podwójnego OC, bo jednocześnie posiada dwie polisy – automatycznie przedłużone, „stare” ubezpieczenie oraz nowe, które wykupił świadomie.
Szczególnie łatwo zapomnieć o wypowiedzeniu w przypadku, gdy kupuje się nową polisę przez Internet. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o formalnej rezygnacji we własnym zakresie, podczas gdy obowiązek ten przeważnie znika, jeżeli korzysta się z usług agentów ubezpieczeniowych. Oni mają bowiem świadomość konieczności wypowiedzenia poprzedniej polisy, dlatego informują o niej klientów i często w ich imieniu przygotowują niezbędne dokumenty dotyczące rezygnacji z OC, a następnie wysyłają je do towarzystwa ubezpieczeniowego.
Co w tej sytuacji? Zła wiadomość jest taka, że trzeba zapłacić za każdy dzień obowiązywania polisy, która przedłużyła się automatycznie. Z kolei dobre informacje polegają na tym, że w każdej chwili można wypowiedzieć to ubezpieczenie i przestać ją niepotrzebnie opłacać. Warto przypomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja wyglądała inaczej i automatycznie przedłużone OC trzeba było opłacić na rok z góry, nawet jeśli obowiązywało wyłącznie przez jeden dzień po przedłużeniu.
Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC
Jak wydostać się z pułapki podwójnego OC? To proste – wystarczy jak najszybciej przygotować i wysłać do towarzystwa wypowiedzenie ubezpieczenia, które przedłużyło się automatycznie. Podstawę prawną pozwalającą na taką czynność stanowi art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, o którym więcej szczegółowych informacji przeczytasz pod adresem https://wypowiadamoc.pl/jak-i-kiedy-mozna-wypowiedziec-oc-na-podstawie-art-28.
Wypowiedzenie OC ma formę dokumentu, w którym należy podać informacje na temat auta, właściciela i polisy, oświadczając o chęci rezygnacji z automatycznie przedłużonego ubezpieczenia. W piśmie powinny się znaleźć następujące dane:
-
dzień wypowiedzenia,
-
numer polisy,
-
imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela,
-
numery rejestracyjne, marka, model i rok produkcji pojazdu,
-
przyczyna wypowiedzenia,
-
termin upływu ważności OC,
-
nazwa towarzystwa,
-
podstawa prawna (w przypadku podwójnego OC jest to wspomniany art. 28a ustawy o ubezpieczeniach),
-
podpis właściciela albo właścicieli, jeśli jest ich więcej.
Tak przygotowane wypowiedzenie OC należy dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego. Można je zanieść osobiście do jednej z placówek w Suwałkach lub wysłać pocztą albo e-mailem, jeśli firma zezwala na taką formę rezygnacji.