Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

CIEKAWOSTKI

Wkrętarki akumulatorowe – jakie zasilanie wybrać? Materiał partnera

poniedziałek, 26 października 2020 11:27 / Autor: Radio eM
Radio eM

W bezprzewodowych elektronarzędziach napięcie zasilania akumulatora determinuje moc, efektywność oraz czas pracy urządzenia. Dlatego też dobór akumulatora o odpowiednich parametrach jest jednym z najważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Jaki akumulator do wkrętarki będzie odpowiedni – wystarczy 12 V, a może lepiej wyposażyć się w baterię o napięciu 18 V?

Wkrętarki akumulatorowe z akumulatorami o napięciu 12 V

12-woltowa bateria do wkrętarki nie generuje odpowiednio dużo mocy, aby pozwolić na wkręcanie większych śrub czy umożliwić prace wymagające większego momentu obrotowego i większej mocy. Z tego też względu wkrętarki kompatybilne z akumulatorami o napięciu do 12 V rekomendowane są głównie do wkręcania śrub w miękkie drewno i tworzywa sztuczne czy do odkręcania lub przykręcania mniejszych śrub i nakrętek podczas prac montażowych.

Co więcej, 12-woltowe akumulatory z reguły zapewniają o wiele mniejszą pojemność względem ogniw o większym woltażu. Dlatego też praca tego typu wkrętarkami raczej ograniczy się do krótkich zadań montażowych.

Wkrętarki akumulatorowe z akumulatorami o napięciu 12–14 V

Urządzenia zasilane ogniwami o napięciu znamionowym w zakresie od 12 do 14 V to zdecydowanie najpopularniejsze elektronarzędzia dostępne na rynku. Zapewniają one odpowiednio dużo mocy i momentu obrotowego, które pozwolą na wygodne wkręcanie i odkręcanie śrub czy nakrętek w zdecydowanej większości standardowych prac montażowych. Poza tym wkrętarki z akumulatorami o napięciu 12 V i 14 V zapewnią optymalny czas pracy na jednym cyklu ładowania.

Jednocześnie dużą zaletą wkrętarek zasilanych ogniwami o napięciu 12 V i 14 V jest ich niewielka masa, która pozwoli na wygodne manewrowanie i prace sprzętem w ciasnych miejscach czy w niekorzystnych pozycjach.

Wkrętarki akumulatorowe z akumulatorami o napięciu 18 V

Wkrętarki wyposażone w akumulatory o napięciu 18 V to dość specjalistyczne urządzenia, które pozwolą na łatwe wykonywanie bardziej wymagających prac. Sprzęt tego typu zapewnia odpowiednio dużo mocy nie tylko do wkręcania śrub, lecz także do wiercenia wiertłami o umiarkowanej średnicy zarówno w miękkich materiałach, jak i tych twardszych – np. w betonie czy w cegłach.

Jednocześnie wkrętarki kompatybilne z akumulatorami o napięciu 18 V są relatywnie poręczne i pozwolą na wygodne wykonywanie również mniej wymagających prac. Warto również zwrócić uwagę, że akumulatory o napięciu 18 V podczas wiercenia w betonie czy w przypadku trudniejszych prac ulegają dość szybkiemu rozładowaniu, przez co planując takie prace, warto wyposażyć się w drugi komplet ogniw.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO