CIEKAWOSTKI
Wiedźmin, podziemne komnaty i smok wawelski - Małopolska na weekend, w pigułce. Artykuł sponsorowany
Idealnym rozwiązaniem na długi weekend, dla wszystkich miłośników górskich spacerów, fanów zabytkowej architektury i średniowiecznych zamków, a także osób, które cenią sobie wyciszenie i kontemplację z dziką naturą jest podróż do Małopolski. Dwa lub trzy dni to zdecydowanie za mało, aby poznać całe piękno tego obszaru - wycieczki po Małopolsce można organizować na raty i praktycznie cały rok cieszyć się jej niezwykłym urokiem. Co zatem warto obejrzeć?
Kraków
Każdy Polak chociaż raz w swoim życiu powinien odwiedzić Warszawę – stolicę Polski, a także dawną stolicę Polski, a obecną Małopolski - Kraków. Rodzime miasto postaci ze znanej polskiej legendy o smoku wawelskim i szewczyku Dratewce, który używając podstępu zabił potwornego smoka. Według większości rankingów turystycznych, to właśnie Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast przez turystów polskich i zagranicznych. Ciężko się dziwić tej statystyce – klimatyczny hejnał mariacki, odgrywany co godzinę z wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (potocznie z wieży mariackiej), zapamięta z pewnością niejeden turysta, popijający kawę na krakowskim rynku. Warta do zobaczenia jest także Brama Floriańska, niezwykle urokliwa Starówka i Zamek Królewski na Wawelu.
Zakopane
Niekwestionowaną, główną atrakcją Małopolski jest Zakopane. W większości roku na Krupówkach dominuje gwara „ceprów” (tak górale nazywają wszystkich przyjezdnych z innych rejonów) i turystów zza granicy. Dla fanów skoków narciarskich, nie lada gratką może okazać się zwiedzenie Wielkiej Krokwi – znanej skoczni narciarskiej, na której organizowane były międzynarodowe zawody. Najpopularniejszym deptakiem w Zakopanem są Krupówki, chociaż wielu turystów często narzeka na zawrotne ceny wszystkich atrakcji znajdujących się na tej ulicy, to chętnych na przejście się po tym legendarnym szlakiem o długości tysiąca metrów, nigdy nie brakuje. Dla fanów pieszych wędrówek, punktem obowiązkowym wizyty w Zakopanem jest Morskie Oko. To jezioro, położone w Dolinie Rybiego Potoku. Przejście szlaku liczącego około 8 kilometrów jest nagrodzone niesamowitym i niezapomnianym widokiem na panoramę gór i tego niezwykle malowniczego zbiornika.
Wieś Wiedźmina
Wszystkich fanów gry komputerowej Wiedźmin 3 – dziki Gon, z pewnością zainteresuje miejscowość, która stała się inspiracją dla twórców i nie lada wyzwaniem dla grafików tejże gry. Zalipie leży w województwie małopolskim, a słynie z tego, że każdy dom, a raczej chata w niej położona, ozdobiona jest wyjątkowymi, folkowymi ornamentami kwiatowymi. Jest to niezwykle charakterystyczne i urzekające miejsce, które trafiło na listę jednych z najbardziej wyjątkowych atrakcji Małopolski.
Kopalnia soli w Wieliczce
Nie ma osoby, której nie urzekłyby piękne i majestatyczne, kute w naturalnej soli, przestronne sale, tajemnicze podziemne jeziora, a także artystyczne, słone rzeźby. To wszystko zamknięte jest w terenie starej kopalni soli, ponad 135 metrów pod pokrywą ziemi. Należy wspomnieć, że w organizowanym niedawno przez gazetę „Rzeczpospolita” rankingu siedmiu cudów Polski, Kopalnia soli w Wieliczce zajęła wysokie miejsce. Warto, odwiedzić to miejsce i wyrobić sobie własną opinię o tym, czy nominacja była słuszna. Nierzadko się zdarza, że polscy turyści zapominają o tym niezwykłym miejscu, podczas gdy zagraniczni goście najważniejszą z "salt mines Krakow" stawiają jako główny punkt swojej wycieczki po Małopolsce.