CIEKAWOSTKI
Raj podatkowy sposobem na optymalizację wysokości płaconych podatków. Materiał partnera
Każdy właściciel działalności gospodarczej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wysokie są obciążenia podatkowe w naszym kraju. Mowa tutaj nie tylko o podatku dochodowym oraz podatku VAT, ale również innych, często na pierwszy rzut oka niewidocznych daninach publicznych. Doskonałym sposobem na optymalizację płaconych podatków jest założenie spółki w raju podatkowym. Dla wielu wydaje się to bardzo odległe, a wręcz niemożliwe, tymczasem jest to rozwiązanie dla niemal każdej spółki
Czym jest raj podatkowy?
Raje podatkowe to, najprościej rzecz ujmując, państwa, w których obciążenia podatkowe nakładane na przedsiębiorców są stosunkowo niskie. Jasne i klarowne dla nich są również przepisy podatkowe, które nie zmieniają się w tak zastraszającym tempie, jak na przykład w naszym kraju. Co więcej, prowadzenie spółek w rajach podatkowych jest na ogół o wiele prostsze, niż w innych państwach. Już sama procedura jej założenia często nie wymaga dopełnienia zbyt wielu formalności ani posiadania dużego kapitału na start. Prowadzenie działalności gospodarczej w rajach podatkowych jest całkowicie legalne, choć często możemy spotkać się z głosami mówiącymi, że wcale tak nie jest. Tymczasem już sama swoboda prowadzenia działalności gospodarczej wskazuje na to, że możemy się jej podjąć w jakimkolwiek kraju na świecie. Raje podatkowe są chętnie wybierane przez właścicieli firm, ponieważ są im one po prostu przyjazne. Niejeden przedsiębiorca musiał w Polsce zamknąć dobrze prosperującą działalność, ponieważ przytłoczyły go obciążenia podatkowe lub procedury związane z prowadzeniem własnej firmy.
Dlaczego warto założyć firmę w raju podatkowym?
Już na pierwszy rzut oka wydaje się, że założenie spółki offshore, czyli w raju podatkowym, jest bardzo korzystne. Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na ten krok z kilku powodów. Przede wszystkim zbyt duże obciążenia podatkowe sprawiają, że sporą część zarobionych pieniędzy muszą oddawać państwu. Niestety, w zamian otrzymują oni naprawdę niewiele. Założenie spółki offshore nie oznacza, że nie będziemy już musieli płacić podatków. Podatki, wbrew pozorom, są bardzo potrzebne, aby finansować tak zwane wydatki publiczne, na przykład oświetlenie na ulicach czy chodniki. Niemniej jednak muszą być one nakładane mądrze oraz sprawiedliwie. W rajach podatkowych przedsiębiorcy również muszą płacić różnego typu daniny, jednak raz, że sposób ich obliczania jest uproszczony, dwa, że są one o wiele niższe, niż w Polsce. Kolejnym powodem, dla których raje podatkowe cieszą się ogromną popularnością, jest stosunkowa stabilność przepisów podatkowych. Jeśli nie zmieniają się one niemalże z dnia na dzień, to o wiele prościej jest zaplanować budżet przedsiębiorstwa z uwzględnieniem wydatków podatkowych. Każdy przedsiębiorca, księgowy czy analityk finansowy zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce jest to zadanie niezmiernie trudne. Popularność rajów podatkowych sprawiła, że założenie tam firmy oraz prowadzenie jej jest niezmiernie proste. Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć kancelarię podatkową, która podjęłaby się procedury założenia spółki offshore. Dziś nie jest to już żaden problem.
Optymalizacja podatkowa w kraju, czy za granicą?
Każda firma powinna dążyć do zoptymalizowania swoich wydatków podatkowych. Nie chodzi tutaj o to, aby unikać płacenia podatków - takie działanie jest nielegalne, a co więcej naraża inne firmy oraz obywateli na straty poniesione w wyniku unikania opodatkowania przez dany podmiot. Niemniej jednak przedsiębiorstwa, które nie wdrażają optymalizacji podatkowej, często miewają problemy z płynnością finansową, na skutek bardzo wysokich obciążeń podatkowych. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że organy skarbowe dochodzą swoich należności efektywnie i w bardzo krótkim czasie. Nie jest więc możliwe odłożenie w czasie płatności podatków. Tym, co rzeczywiście mogą zrobić przedsiębiorcy, jest optymalizacja podatkowa. Trudno jednak zaplanować ją samodzielnie - zwykle dużym i mniejszym firmom pomagają w tym wyspecjalizowani doradcy podatkowi. Pamiętajmy, że optymalizacja podatkowa w Polsce jest bardzo trudna do wprowadzenia w życie. Nie chodzi tylko i wyłącznie o ciągle zmieniające się przepisy podatkowe, choć są one oczywiście ogromnym problemem dla przedsiębiorców i finansistów. Niemniej jednak organy podatkowe często w optymalizacji dopatrują się unikania opodatkowania. Może to prowadzić do nakładania kar na przedsiębiorców, którzy chcieli jedynie zoptymalizować płacone podatki. Tymczasem optymalizacja podatkowa w raju podatkowym jest o wiele prostsza. Co więcej, możemy ją zaplanować w perspektywie wieloletniej, o co bardzo trudno w Polsce. Warto mieć na uwadze, że samo założenie spółki offshore jest pierwszym krokiem do stabilnej i pewnej optymalizacji podatkowej.
Jak założyć spółkę offshore?
Wielu przedsiębiorców, choć przekonanych o korzyściach założenia spółki w raju podatkowym, rezygnuje z tego pomysłu. Powodem są oczywiście procedury, których należy dopełnić. Często boimy się, że popełnimy jakiś błąd, który polskie organy podatkowe wykorzystają następnie przeciwko nam. Rzeczywiście, sama nieznajomość przepisów danego kraju czy bariera językowa mogą sprawiać, że trudno jest samemu założyć spółkę offshore. Dlatego też o wiele lepiej jest zaufać specjalistom, którzy nie tylko pomogą nam wybrać najlepszy dla nas raj podatkowy, ale również pomogą dopełnić wszelkich procedur. Kancelarie specjalizujące się w tego typu działaniach pracują całkowicie legalnie, gdyż jak zostało wspomniane powyżej, zakładanie spółki w raju podatkowym nie jest sprzeczne z prawem. Wystarczy tylko umówić się na spotkanie, nawet jeśli nie do końca wiemy, jak założenie spółki czy optymalizacja podatkowa mają wyglądać. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ to właśnie eksperci zajmą się kwestiami formalnymi, finansowymi czy podatkowymi. Dzięki odpowiedniej i owocnej współpracy przedsiębiorcy będą mogli zająć się prowadzeniem spraw firmy i rozwijać działalność, a więc robić to, na czym się naprawdę znają. Oczywiście współpraca na linii kancelaria-przedsiębiorca jest nieodzowna, jednak przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji przedsiębiorca zostanie poinformowany o wszelkich możliwych konsekwencjach oraz korzyściach.
Kto może założyć spółkę offshore?
Przyjęło się, że założenie spółki w raju podatkowym zarezerwowane jest dla dużych podmiotów, które wręcz dyktują warunki na rynku. Spółki offshore chętnie zakładają też politycy czy inne osoby publiczne, utwierdzając nas często w przekonaniu, że jest to rozwiązanie jedynie dla ludzi majętnych. Tymczasem warto mieć na uwadze, że spółkę w raju podatkowym może założyć każdy. Rzeczywiście, najchętniej czynią to duże podmioty rynkowe, jednak wynika to głównie z faktu, iż bardzo dbają one o optymalizację płaconych podatków. Właściciele mniejszych firm bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest to aspekt ich działalności. Płacą wysokie podatki, podczas gdy mogliby znacznie zredukować kwoty wpłacane do budżetu. Dlatego też o założeniu spółki offshore powinien pomyśleć każdy przedsiębiorca, któremu zależy na efektywnej i wieloletniej optymalizacji podatkowej. Nie warto bać się tego kroku - z możliwości założenia firmy w raju podatkowym skorzystało już wiele firm, które naprawdę cenią sobie takie rozwiązanie. Dzięki temu mogą one przeznaczać pieniądze na inwestycje, rozwój firmy, wypłaty zysku dla właścicieli czy zatrudnianie najlepszych specjalistów, a nie opłacanie różnego typu wysokich danin publicznych.
undefined