Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Przygotowanie pojazdu do długiej podróży: porady i wskazówki, dzięki którym zyskasz pewność, że twój samochód jest w doskonałej kondycji przed następną podróżą

czwartek, 26 października 2023 10:43 / Autor: Joanna Makówka
Przygotowanie pojazdu do długiej podróży: porady i wskazówki, dzięki którym zyskasz pewność, że twój samochód jest w doskonałej kondycji przed następną podróżą
Przygotowanie pojazdu do długiej podróży: porady i wskazówki, dzięki którym zyskasz pewność, że twój samochód jest w doskonałej kondycji przed następną podróżą
Joanna Makówka
Joanna Makówka

Polacy pokochali w ostatnim czasie podróże i coraz chętniej pokonują długie trasy, by przeżyć przygodę. Najpopularniejszym i najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód, który należy odpowiednio przygotować do takiej jazdy. Jak przygotować się do dłuższej podróży, by podczas wyjazdu mieć pewność, że auto nie zawiedzie? Oto kilka wskazówek, dzięki którym przygotujesz się do dalekich wyjazdów. 

Jakie czynności wykonać przed wyjazdem w dłuższą podróż?

Dłuższy wyjazd samochodem powinien być dobrze zaplanowany, by podczas jazdy nic nie zaskoczyło kierowcy. Nie chodzi jedynie o wytyczenie trasy, spakowanie walizek i zarezerwowanie noclegu, ale przede wszystkim warto zrobić przegląd auta. Najlepiej w tym celu udać się do warsztatu, w którym profesjonalny mechanik sprawdzi stan techniczny, przy okazji naprawi usterki.

Pierwszą z podstawowych czynności jest sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych, a więc oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy. Nie wolno też pominąć weryfikacji stanu ogumienia, a co za tym idzie, należy też zwrócić uwagę na ciśnienie w kole zapasowym. Przed podróżą należy skontrolować wszystkie światła, układ hamulcowy i kierowniczy, które wpływają w znacznym stopniu na bezpieczeństwo, a także stan wycieraczek i klimatyzacji, która w lecie jest często eksploatowana. W samochodzie musi znaleźć się też obowiązkowe wyposażenie, a jeśli wyruszasz za granicę, to musisz też sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym kraju i co musi być w wyposażeniu auta. Mechanik sprawdzi też układ elektryczny i akumulator. 

Kontrola płynów eksploatacyjnych i ogumienia

Jedną z podstawowych czynności przed podróżą, którą można wykonać samodzielnie, jest sprawdzenie stanu płynów:

  • oleju,
  • płynu chłodniczego,
  • płynu do spryskiwaczy.

Każdy wskaźnik powinien być uzupełniony do maksimum, a jeśli zbliża się czas wymiany, to lepiej zrobić to zawczasu przed wyjazdem. Olej wymienia się po przejechaniu 15 tys. km lub po roku, a przy okazji wymiany należy też wymienić filtr oleju. Poziom płynu chłodniczego łatwo sprawdzić samodzielnie, a jeśli jego poziom jest bliższy minimum, to lepiej go uzupełnić, by chronić silnik przed przegrzaniem. Płyn do spryskiwaczy musi być też uzupełniony, choć bez problemu można kupić go na każdej stacji. Trzeba się jednak liczyć z większym wydatkiem, a więc lepiej zadbać o to przed podróżą. 

Niezwykle ważny jest stan opon, gdyż zbyt niskie ciśnienie czy zły stan bieżnika mogą spowodować zagrożenie na drodze. Jeśli nie jesteś pewien, czy jest wystarczająco dużo powietrza w oponach, to udaj się na stację i sprawdź, a informacje o poziomie ciśnienia najczęściej znajdują się na wlewie paliwowym lub też na słupku przy drzwiach kierowcy. Można też bez problemu takie dane znaleźć w Internecie. Nie zapomnij o skontrolowaniu koła zapasowego, które obowiązkowo musisz zabrać ze sobą w podróż. 

Skontroluj oświetlenie, wycieraczki, klimatyzację i wyposażenie auta

Oświetlenie w samochodzie jest bardzo ważne nie tylko podczas nocnej jazdy, ale też i we mgle czy w ciągu dnia. Przepalone żarówki mogą być przyczyną kolizji, ale można też dostać mandat. Jeśli wszystkie działają poprawnie, to bardzo dobrze, ale mimo to warto mieć zapasowe, by w razie konieczności wymienić je podczas podróży. 

Niezwykle ważne są też wycieraczki, które często są pomijane podczas przygotowań auta do wyjazdu. Muszą one działać sprawnie w czasie opadów deszczu czy śniegu, ale też i podczas słonecznej pogody. Jeśli po ich uruchomieniu na szybie pozostają smugi, to oznacza, że przyszedł czas na ich wymianę. Bardzo ważne, by dopasować idealnie pióra do modelu pojazdu, w przeciwnym wypadku nie spełnią one swojej funkcji. Nie warto też wybierać najtańszych modeli, gdyż te zużywają się dużo szybciej i już po krótkim czasie użytkowania nie pracują prawidłowo. 

Szczególnie w lecie ciężko jest wyobrazić sobie podróż bez klimatyzacji. Regularnie powinna być ona odgrzybiana i napełniana, a taką czynność najlepiej wykonywać wiosną. Również należy wymienić filtr kabinowy, który wpływa na komfort jazdy. 

W Polsce obowiązują przepisy, które wskazują, co musi się znaleźć obowiązkowo w samochodzie podczas podróży. Przydadzą się też inne akcesoria, które zapewnią bezpieczniejszą jazdę. O czym nie wolno zatem zapomnieć? Przede wszystkim o gaśnicy, kamizelce odblaskowej, trójkącie ostrzegawczym, apteczce i lince holowniczej. W niektórych krajach za granicą wymagane jest dodatkowe wyposażenie jak na przykład komplet zapasowych żarówek czy kamizelki odblaskowe w ilości odpowiadającej ilości pasażerów. Zapoznaj się zatem z przepisami, by nie stresować się podczas kontroli policji. 

Jakie czynności powierzyć fachowcom przed dłuższą podróżą?

Wiele z powyższych czynności można wykonać samodzielnie, bo przecież nie ma nic trudnego w ocenie stanu ogumienia i każdy sobie poradzi z oceną stanu wycieraczek. Są jednak elementy auta, które powinien zweryfikować mechanik. Przed wyjazdem warto udać się do warsztatu, by ocenił on stan układu hamulcowego, a zwłaszcza klocków hamulcowych i tarcz, a także układu kierowniczego, w którym nie mogą występować luzy. Fachowiec sprawdzi też stan akumulatora i zweryfikuje układ elektryczny, by wyeliminować ewentualne usterki utrudniające podróż. 

Kontrolę pojazdu najlepiej wykonać dwa tygodnie przed wyjazdem, by mieć czas na ewentualne naprawy. Sprawnym autem dojedziesz bezpiecznie do celu i unikniesz wielu stresów. 

Wszystkie informacje na temat przygotowania samochodu do długiej podróży znajdziesz na stronie dasweltauto.pl

Wszystkie informacje na temat wycieraczek przedniej szyby znajdują się na stronie autoczescionline24.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO