Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Pożyczka na raty online - czym się kierować przy wyborze pożyczkodawcy?

wtorek, 17 stycznia 2023 14:28 / Autor: Radio eM
Pożyczka na raty online - czym się kierować przy wyborze pożyczkodawcy?
Pożyczka na raty online - czym się kierować przy wyborze pożyczkodawcy?
Radio eM
Radio eM

Nie wiesz jak wybrać pożyczkę na raty przez internet? Znaleźliśmy kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Zobacz czym się kierować i jakie są różnice pomiędzy różnymi firmami pożyczkowymi.

Koszt pożyczki

Dla większości osób najważniejszym kryterium wyboru pożyczki na raty online będzie opłata za pożyczkę. To słuszne podejście, bo pozostałe cechy pożyczek nie są aż tak istotne jak właśnie cena pożyczki. Koszt zobowiązania jest wyrażany na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich i całkiem dobrym jest RRSO, czyli Roczna Referencyjna Stopa Oprocentowania. Uwzględnia ona zarówno oprocentowanie jak i pozaodsetkowe koszty pożyczki, takie jak prowizje, obowiązkowe ubezpieczenia czy opłatę przygotowawczą. 

Samo oprocentowanie nie jest wystarczające do oceny kosztu pożyczki, bo nie uwzględnia tych dodatkowych opłat. Dobrym sposobem na porównanie całkowitego kosztu pożyczki, czyli kwoty którą trzeba zapłacić za finansowanie. Taki sposób jest jednak dobry jedynie dla porównania pożyczek na taką samą kwotę i z takim samym czasem spłaty, bo nie uwzględnia kosztu pożyczki w czasie. Przy zaciąganiu pożyczki ratalnej przez internet trzeba mieć na uwadze, że są to produkty finansowe ze zmienną stopą procentową, czyli opłata za ratę może wzrosnąć ze względu na podwyżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. 

Opinie o pożyczkodawcy

Zawsze warto sprawdzić opinie o firmie pożyczkowej. Najłatwiej jest to zrobić przez internet, na specjalnych portalach internetowych zajmujących się finansami. Pożyczki i chwilówki sprawdzają tam eksperci, ale i użytkownicy mogą zostawić swój komentarz na temat każdego produktu finansowego.

Warto też sprawdzić fora internetowe, choć w dzisiejszych czasach są niestety pełne reklam i fałszywych opinii. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie social media, takich jak Facebook czy Twitter. Użytkownicy zostawiają na nich mnóstwo opinii o poszczególnych pożyczkodawcach. Ostatecznie o opinie można zapytać rodzinę czy znajomych - ich zdanie  na pewno będzie bardziej wiarygodne, od zdania anonimowej osoby w internecie. 

Elastyczność

Wiadomo, że w życiu mogą zdarzyć się różne sytuacje, które sprawią, że terminowa spłata pożyczki stanie się niemożliwa. Dlatego lepiej jest wybrać firmę pożyczkową, która nie ma problemu z rozłożeniem spłaty na większą liczbę rat czy przełożeniem spłaty o kilka dni. Niestety, niektóre firmy pozabankowe nie są przychylnie nastawione do klientów i wypowiadają umowę już przy najmniejszym opóźnieniu w spłacie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami i koniecznością spłaty całej kwoty niemal od razu. Warto zatem poszukać wyrozumiałej instytucji finansowej.

Sposób weryfikacji tożsamości

Każda pożyczka ratalna online ma obowiązek weryfikacji tożsamości swoich klientów. Zależnie od instytucji może ona przebiegać sprawniej lub mniej sprawnie. Najpopularniejsze sposoby to przelew złotówkowy i weryfikacja przez aplikację bankową.

Przelew złotówkowy to starszy, mniej wydajny sposób. Jeżeli zostanie wykonany jako zwykły przelew, to potwierdzenie tożsamości w taki sposób może zająć do jednego dnia roboczego. Z kolei weryfikacja przez aplikację pozwala na sprawdzenie tożsamości praktycznie od ręki, a do tego potencjalnie pozwala zwiększyć zdolność kredytową klientów.

Szybkość wypłaty

Dla wielu osób kluczowym czynnikiem będzie szybkość wypłaty, czyli możliwość otrzymania gotówki z pożyczki na raty online. Większość pozabankowych pożyczek online można dostać w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość, wypełnić wniosek pożyczkowy i poczekać na decyzję pożyczkową.

Po przedstawieniu warunków przez pożyczkodawcę i zaakceptowaniu umowy przez klienta pożyczka może zostać wypłacona tradycyjnym przelewem lub szybkim przelewem. Tradycyjny przelew elixir zazwyczaj zajmuje około jednego dnia roboczego. Z kolei szybki przew, czyli express elixir lub system typu BlueMedia zajmuje zaledwie kilka minut. Większość pożyczek ratalnych online używa szybkich przelewów. System ekspresowych przelewów zazwyczaj działa nawet w weekend, ale jest to zależne od konkretnego banku. 

– Artykuł sponsorowany

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO