CIEKAWOSTKI
Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej. Artykuł sponsorowany
Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym zmierzającym do oddłużenia konsumenta (więcej na temat tego jak działa upadłość konsumencka). Procedura składa się z kilku etapów, a tuż przed ostatecznym umorzeniem długów możliwe jest ustalenie tzw. planu spłaty wierzycieli. W postanowieniu o ustaleniu planu sąd określa, w jakim zakresie i w jakim czasie, nie dłuższym niż 36 miesięcy, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania niezaspokojone na skutek spieniężenia majątku. Plan spłaty wierzycieli nie jest elementem obligatoryjnym w przypadku konsumentów, lecz narzędziem, z którego sąd może skorzystać.
Zobowiązania powstałe po ogłoszeniu upadłości i niewykonane w toku postępowania uwzględnia się w planie spłaty wierzycieli w pełnej wysokości, przy czym ich spłata może być rozłożona na raty na czas nie dłuższy niż przewidziany na wykonanie planu spłaty wierzycieli. Co do zasady plan spłaty wierzycieli obejmuje spłatę należności w wielu ratach, które ustala sąd upadłościowy. Obowiązuje zasada równego traktowania wierzycieli jako jedna z naczelnych zasad prawa upadłościowego, zgodnie z którą należy przyjąć, że spłata wierzycieli powinna być proporcjonalna. Przy planie spłaty należy rozumieć to w ten sposób, że nie jest dopuszczalne przyjęcie przez sąd, że upadły będzie płacił równą kwotę każdemu z wierzycieli posiadających względem niego różne wierzytelności. Istotnym zagadnieniem jest też to, że merytoryczne ustalenia planu spłaty powinny określać minimum egzystencji upadłemu i osobom, które utrzymuje.
Występuje też możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej bez późniejszego planu spłaty.Sąd umarza niezwłocznie zobowiązania upadłego, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat. Sąd nie będzie ustalał planu spłaty wierzycieli, jeśli uzna, że upadły nie dokona spłaty (np. z uwagi na stan zdrowia upadłego, brak zdolności do pracy).
W zupełnie skrajnych przypadkach, kiedy osoba nie posiada jakiegokolwiek majątku, ani źródeł jego pozyskania, postępowanie upadłościowe może zostać przeprowadzone bez etapu likwidacji majątku i etapu planu spłaty wierzycieli. W takiej sytuacji osoba może uzyskać całkowite oddłużenie w bardzo krótkim okresie po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Należy pamiętać, że umorzenie zobowiązań nie odnosi się do wszystkich zobowiązań upadłego. Ustawodawca uznał niektóre z sytuacji za ważniejsze niż potrzeba oddłużenia danej osoby i tym samym nie podlegają umorzeniu:
- należności alimentacyjne,
- renty z tytułu odszkodowania za wywołane choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
- wierzytelności z tytułu orzeczonych przez sąd kar grzywny,
- wierzytelności z tytułu obowiązku naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
- roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu,
- wierzytelności, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu upadłościowym, w związku z którym ma nastąpić umorzenie zobowiązań.
Warto też dodać, że plan spłaty wierzycieli nie występuje w każdym postępowaniu upadłościowym konsumenta. Zdecydowanie odwrotnie jest w przypadku upadłości firmy, gdzie plan jest elementem obligatoryjnym.