Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Muzeum Zabawek i Zabawy - Co warto o nim wiedzieć ?

poniedziałek, 06 listopada 2023 10:27 / Autor: Paweł Michalec
Muzeum Zabawek i Zabawy - Co warto o nim wiedzieć ?
Muzeum Zabawek i Zabawy - Co warto o nim wiedzieć ?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach jest najstarszą, a przy tym największą z tego typu placówek w Polsce. Jego eksponaty rozmieszczone są na powierzchni, która liczy 631 metrów kwadratowych.

 1. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach można obejrzeć kilkanaście wystaw wśród których znajdują się m.in: zabawki historyczne i ludowe, marionetki teatralne, a także lalki pochodzące z różnych zakątków świata.
 2. Zabawki historyczne stanowią najcenniejszą część zbiorów muzeum. Można wśród nich znaleźć niemiecką miniaturową maszynę do szycia, XIX-wieczne ołowiane żołnierzyki czy rzutnik na szklane przezrocza.
 3. Za najstarszy eksponat, który znajduje się w Muzeum Zabawek w Kielcach uznawana jest niemiecka laska woskowa, która pochodzi z końca XVIII wieku.
 4. W Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach można zwiedzać wystawy stałe o tajemniczo brzmiących nazwach takich jak Popołudniowa herbatka, Misie w lesie czy Na babcinym strychu.
 5. Muzeum tworzy także wystawy interaktywne, podczas których odwiedzający mogą nie tylko je zobaczyć, ale również ich dotknąć. Dzieci mają także możliwość skorzystania z dostępnego na terenie placówki kącika zabaw.
 6. Na jednej z sal muzeum umieszczono listy, które dzieci w okresie PRLu wysyłały do programu telewizyjnego, który prezentował najnowsze zabawki. Dla odwiedzających, którzy wychowywali się tamtych czasach to prawdziwa podróż sentymentalna.
 7. Przewodnicy chętnie opowiadają anegdoty np. historię o ojcu, który postanowił wrócić do muzeum po pierwszej wizycie tylko po to, żeby dokładnie przyjrzeć się konstrukcji jednej z prostych zabawek, aby odtworzyć ją w domu dla swojego dziecka, które było nią wyraźnie zafascynowane.
 8. Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach mieści się w XIX wiecznym budynku, gdzie dawniej znajdowały się hale targowe.
 9. Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale także szeroki zakres projektów edukacyjnych. Placówka organizuje lekcje i warsztaty. Wydaje również pismo pt. : "Zabawy i zabawki. Studia Antropologiczne".
 10. Podczas zwiedzania wystaw można dowiedzieć się skąd nabywano zabawki oraz kto był ich producentem, a także czy pierwotnie służyły do zabawy i były dedykowane wyłącznie najmłodszym.
 11. Można obejrzeć również ekspozycję wyjątkowych figurek przedstawiających postacie z kilkudziesięciu filmów i seriali animowanych. Wśród nich m.in: Reksio, Bolek i Lolek, Plastuś czy Muminki. Wystawa uzupełniona jest o plakaty, dekoracje, a także klisze.
 12. Oprócz zabawek, książek i czasopism można zobaczyć ponad 100 zdjęć na których zostały uwiecznione sceny z dzieciństwa w okresie PRLu.
 13. Dla miłośników motoryzacji przygotowano ekspozycję w której skład wchodzą m.in: miniatury istniejących pojazdów. Wśród nich znalazły się modele w przypadku których użyto współczesnych technologii znacznie wykraczających poza tradycyjne modelarstwo, jak choćby zdalnie sterowany samochodzik, który napędza benzyna i może się rozpędzić nawet do 80 km/h.

Po więcej informacji o ciekawych miejscach w Kielcach do odwiedzenia z najmłodszymi zajrzyj na podroztrwa.pl/atrakcje-dla-dzieci-kielce/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO