Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jakie korzyści daje faktoring dla firm budowlanych?

poniedziałek, 09 sierpnia 2021 11:36 / Autor: Radio eM
Jakie korzyści daje faktoring dla firm budowlanych?
Jakie korzyści daje faktoring dla firm budowlanych?
Radio eM
Radio eM

Faktoring to usługa, której zastosowania są bardzo szerokie. Korzystają z niej przede wszystkim przedsiębiorcy działający w branżach transportowych i budowlanych. Dlaczego akurat te branże? Co sprawia, że to właśnie w nich wybiera się często faktoring? Sprawdziliśmy to.

Długie terminy płatności

To podstawowy powód, dla którego branża budowlana jest podatna na zatory płatnicze. Jednocześnie faktury z odległymi terminami płatności to standard w tej gałęzi gospodarki i nic nie wskazuje na to, by miało się to kiedykolwiek zmienić. Czy przedsiębiorcy działający w budowlance mogliby po prostu zacząć wystawiać faktury z 14-dniowymi terminami płatności? Niestety nie – branża budowlana, choć przeżywa obecnie niespotykany już od długiego czasu boom, zmaga się na co dzień z sezonowością, często z niewystarczającą dostępnością materiałów, ryzykiem płacenia kar za różnorakie opóźnienia oraz… z długimi terminami płatności ze strony klientów. Bez odpowiednio rozbudowanego kapitału obrotowego firmy budowlane ryzykują wiele. 

Jak (i po co) zwiększyć kapitał obrotowy?

Kapitał obrotowy to środki, które pozwalają firmie na finansowanie bieżących zobowiązań i wydatków – mowa o podatkach, wypłatach wynagrodzeń, materiałach, kosztach transportu materiałów itp. Zadłużanie się w bankach czy firmach pożyczkowych to rozwiązanie niezwykle czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe do zrealizowania, dlatego przedsiębiorcy działający w tej branży wybierają faktoring dla firm budowlanych w PragmaGO https://pragmago.pl/faktoring-dla-firm-budowlanych/

Jak działa faktoring dla firm budowlanych?

Faktoring to w rzeczywistości wspólna nazwa dla kilku rodzajów usług. PragmaGO oferuje różne opcje faktoringu, w tym finansowanie pojedynczych faktur, finansowanie zakupów firmowych oraz faktoring online ze stałym limitem. Jak to działa?

Finansowanie faktur

W tym wariancie przedsiębiorca zgłasza fakturę, której termin płatności jeszcze nie minął. Po ustaleniu warunków umowy firma otrzymuje środki z faktury pomniejszone o prowizję faktora (firmy świadczącej usługę faktoringu). Od momentu zgłoszenia do otrzymania środków na konto mija często nie więcej niż kilka godzin!

Finansowanie zakupów firmowych

Ta usługa rozwiązuje problemy firm, które mają przejściowe kłopoty finansowe, a do prowadzenia biznesu muszą zakupić niezbędne materiały czy maszyny. Aby skorzystać z finansowania zakupów w PragmaGO, należy złożyć zamówienie w dowolnym sklepie, a otrzymaną fakturę zgłosić na stronie internetowej faktora – ten prześle środki na konto sklepu, a nasza firma będzie mogła spłacać zakupy w wygodnych ratach.

Faktoring online

To idealne rozwiązanie dla firm budowlanych – pozwala zlikwidować problemy wynikające z wyjątkowo długich terminów płatności i zminimalizować ryzyko wystąpienia zatorów płatniczych, a nadto poprawia płynność finansową firmy. Jak to działa?

W pierwszym kroku firma zgłasza listę kontrahentów, których faktury chce sfinansować we wniosku online, a faktor – PragmaGO – przyznaje firmie limit środków do wykorzystania.

Po zaakceptowaniu umowy każda faktura, którą przedsiębiorstwo zgłosi, zostanie automatycznie sfinansowana za cenę prowizji faktora. Ponadto przedstawiciel firmy otrzyma dostęp do Strefy Klienta, w której będzie mógł zarządzać listą zgłoszonych odbiorców oraz dodawać kolejne faktury.

Jakie korzyści daje faktoring?

Plusem faktoringu jest przede wszystkim błyskawiczny dostęp do zamrożonych środków. Zamiast oczekiwać na spłatę faktury 60, 90, czy nawet 120 dni, możesz otrzymać pieniądze w kilka godzin. 

Drugą korzyścią płynącą z faktoringu jest możliwość ubezpieczenia należności na wypadek niewypłacalności kontrahenta – to świetne rozwiązanie dla firm, które decydują się na współpracę z nowymi, nieznanymi dotąd podmiotami. 

Ponadto faktoring nie powoduje zwiększenia zadłużenia – to nie pożyczka, ponieważ firma rozporządza środkami, które są jej należne. Pomaga to w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa na wysokim poziomie. 

Na koniec warto pamiętać o tym, że faktor większą uwagę zwraca na finanse odbiorcy, ponieważ to właśnie Twój kontrahent będzie zwracał pieniądze faktorowi. Oznacza to, że nawet jeżeli Twoja firma ma przejściowe problemy finansowe, nie straci możliwości skorzystania z faktoringu. 

Sprawdź więcej możliwości, jakie faktoring daje firmom budowlanym – odwiedź stronę PragmaGO!

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO