Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

poniedziałek, 23 stycznia 2023 11:15 / Autor: Radio eM
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
Radio eM
Radio eM

Czy zamierzając kupić okulary przeciwsłoneczne, kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy wybierasz odpowiednie? Mało kto się nad tym głowi, ponieważ uznaje się, że każdy egzemplarz będzie dobry, a decyzja dotycząca tego typu akcesorium zależy jedynie od kwestii wizualnych. Niestety, o oczy warto dbać również pod kątem ochrony przed słońcem, a nie stawiać tylko na stylowy wygląd. Teraz jest odpowiednia pora na to, aby dowiedzieć się, jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne i czy zakup ładnych oprawek z sieciówki to właściwa decyzja.

Czy zamierzając kupić okulary przeciwsłoneczne, kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czy wybierasz odpowiednie? Mało kto się nad tym głowi, ponieważ uznaje się, że każdy egzemplarz będzie dobry, a decyzja dotycząca tego typu akcesorium zależy jedynie od kwestii wizualnych.

Niestety, o oczy warto dbać również pod kątem ochrony przed słońcem, a nie stawiać tylko na stylowy wygląd. Teraz jest odpowiednia pora na to, aby dowiedzieć się, jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne i czy zakup ładnych oprawek z sieciówki to właściwa decyzja.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Każdy z nas posiada co najmniej jedną parę okularów przeciwsłonecznych, które służą podczas słonecznych dni. Można uznać, że faktycznie dają ulgę naszym oczom, ale czy są odpowiednie? Okulary przeciwsłoneczne powinny bowiem spełniać pewne warunki, nad którymi mało kto się zastanawia.

Ważne jest, aby szkła stanowiły barierę dla promieniowania słonecznego UVA i UVB. Warto również zaznaczyć, że z oddziaływaniem słońca mamy do czynienia nie tylko w letnie dni, ale również zimową porą. Oczy powinny być chronione cały rok z tego względu, że promienie słoneczne może być przyczyną wielu chorób.

Dowiadując się tego, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, możesz oszczędzić sobie w przyszłości niepotrzebnych problemów ze wzrokiem.

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Są pewne zasady dotyczące tego, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne. Dzięki nim dokonasz odpowiedniego zakupu.

 1. Obecność filtra polaryzacyjnego - neutralizuje oślepiające odblaski światła, na przykład od wody. Jednocześnie zwiększa kontrast i podkreśla kolory, wyostrzając obraz. Taki filtr sprawdza się doskonale podczas jazdy samochodem lub uprawiania sportów zimowych.
 2. Informacja o mocy filtra UV - nadrukowana na oprawce, dołączona w opisie lub naklejona na soczewce. Najlepsze okulary posiadają filtr UV 400, który w 100% pochłania promienie słoneczne.
 3. Obecność powłoki antyrefleksyjnej - zapobiega odbijaniu się światła od okularów, a w konsekwencji od oka. Co istotne, nie wpływa na kontrast i kolory. Warstwa ta często nakładana jest na tylną część szkiełka, co pozwala na redukcję wpadającego z boku okularów światła, a obraz staje się przez to wyostrzony.
 4. Kategoria filtra - warto ją sprawdzić, gdyż decyduje o ilości przepuszczanego przez soczewki światła. Kategorie oznacza się od 0 do 4, przy czym należy pamiętać, że 1 to 40%, a 4 to 8%.
 5. Obecność filtra fotochromowego - oznacza, że mogą dane okulary nosić osoby, które na co dzień korzystają ze szkieł korekcyjnych. Pozwala bowiem na chronienie oczu przed promieniami UV, równocześnie korygując wady wzroku. Soczewki w takich okularach rozjaśniają się i przyciemniają w zależności od natężenia promieniowania UV.

Czy kolor szkła ma znaczenie w kontekście tego, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Możemy spotkać na rynku okulary przeciwsłoneczne posiadające różne kolory szkieł. Nie odpowiadają one tylko za walory estetyczne, a pełnią różnorodne funkcje:

 • szary - neutralny, nie zmienia kolorów otaczającego nas świata, dzięki czemu lepiej pozwala oceniać odległość i bardzo dobrze odwzorowuje otoczenie;
 • brązowy - najlepiej zatrzymuje światło niebieskie, które powoduje największe oślepienie. Podnosi kontrast kolorów oraz poprawia głębię ostrości. Dzięki niemu oczy odpoczywają, dlatego jest polecany dla osób wrażliwych na światło;
 • czerwony - idealny kolor na pory wieczorne, kiedy światło słoneczne jest najdelikatniejsze;
 • zielony - niepolecany kierowcom, ponieważ uniemożliwia prawidłowe odczytywanie koloru zielonego;
 • niebieski - idealny do zmiennych warunków pogodowych. Tłumi kontrast tła, uwydatniając kolor żółty;
 • żółty, pomarańczowy - poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku;
 • fioletowy - sprawia, że kolory oddalone nie są w pełni widoczne.

Gdzie najlepiej kupić okulary przeciwsłoneczne?

W okulary przeciwsłoneczne niezaprzeczalnie najlepiej jest wyposażać się w salonach optycznych. Dzięki temu można mieć pewność uzyskania odpowiedniego poziomu ochrony. Jednymi z bardziej popularnych są okulary przeciwsłoneczne Ray Ban, które wykazują się niezwykłą jakością. Dlatego znaleźć je można w renomowanych salonach optycznych w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO