Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak naprawić przeciekający dach?

wtorek, 05 kwietnia 2022 12:02 / Autor: Radio eM
Jak naprawić przeciekający dach?
Jak naprawić przeciekający dach?
Radio eM
Radio eM

Nawet niewielka nieszczelność dachu z czasem powoduje coraz większe zawilgocenie sufitu, a to bardzo często powoduje powstanie brzydkich zacieków, a w konsekwencji rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów. Prawdziwy problem pojawia się jednak w momencie, gdy rozszczelnienie jest duże, a obfite opady deszczu sprawiają, że do wnętrza domu, mieszkania, magazynu czy hali dostaje się duża ilość wody. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak pozbyć się dziury w dachu, jeśli jest on przykryty papą, blachą lub dachówką?

Wybór sposobu naprawy zależy od zastosowanego pokrycia dachowego

Naprawy dachów przeprowadza się w różny sposób, a wybór odpowiedniej metody w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego zostało wykonane pokrycie. Inaczej naprawiane są dachy z blachy, inaczej te, wykończone dachówką, a całkowicie inne sposoby zastosować trzeba w momencie, gdy na powierzchni znajduje się papa.

W przypadku dachów pokrytych dachówką cementową lub betonową przeciek jest przeważnie skutkiem pęknięcia dachówki. Usterka taka może zdarzyć się w momencie prowadzenia prac lub na skutek opadów gradu. Pęknięty element wymienia się na nowy i jeśli problemem nie jest uszkodzona membrana, można uznać, że to działanie uszczelni dach oraz zlikwiduje wyciek. 

Całkiem inaczej sprawa wygląda, jeśli na dachu znajduje się blacha. W takiej sytuacji można wymienić cały arkusz, wykonać specjalną reperaturkę lub zastosować nowoczesne rozwiązania poliuretanowe, które gwarantują bardzo dobre efekty.

Jak naprawić przeciekający dach pokryty papą?

Cieknący dach z papy to spory problem, ale rozwiązanie wbrew pozorom nie jest tak trudne, jak może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Jak naprawić przeciekający dach pokryty papą samodzielnie? Do wykorzystania istnieją dwa sposoby. Pierwszym z nich jest naklejenie na uszkodzone miejsce kolejnej warstwy papy, drugą użycie specjalnej powłoki w formie półpłynnej, która po wyschnięciu stworzy szczelną powierzchnię i całkowicie rozwiąże problem. 

W przypadku chęci doklejenia kolejnej warstwy papy termozgrzewalnej należy zapewnić sobie dostęp do specjalnego palnika. Za jego pomocą rozgrzewa się spodnią warstwę pokrycia, a w momencie, gdy zaczyna ono zmieniać konsystencję na bardziej ciekłą, trzeba docisnąć łatę do dachu i w zasadzie rozszczelnienie powinno być naprawione. W przypadku chęci uzyskania bardzo dobrej przyczepności pomiędzy obiema warstwami można zagruntować powierzchnię specjalnym środkiem.

Zdecydowanie popularniejszy i prostszy w wykonaniu sposób stanowi wykorzystanie gotowych mieszanek w formie lepiku, które nakłada się w miejsce uszkodzenia pacą. Praca nie jest skomplikowana, a poprawnie przeprowadzona zapewnia pełną szczelność na wiele lat. Stosowanie preparatów na zimno to bezpieczny i sprawny sposób pomagający wyeliminować wszelkie rozszczelnienia pokrycia wykonanego za pomocą papy. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, jak naprawić cieknący dach z papy, a chcesz taką naprawę przeprowadzić we własny zakresie, gotowe mieszanki zapewnią bardzo dobry efekt i szybko rozwiążą problem.

Przeciekający dach na łączeniu z kominem wentylacyjnym lub spalinowym

Bardzo częstym miejscem pojawiania się przecieków w domach jednorodzinnych jest łączenie komina i dachu. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jaki materiał został użyty do pokrycia dachu - jeśli obróbki nie wykonano w prawidłowy sposób, prędzej lub później pojawi się w tym miejscy brzydko wyglądający zaciek, który wraz z czasem będzie się tylko pogłębiał. Bardzo często jako tymczasowy środek zapobiegawczy stosuje się w takim przypadku silikon dekarski, ale warto wiedzieć, że to tylko rozwiązanie chwilowe, zapewniające poprawę na kilka miesięcy.

Chcąc raz na zawsze rozwiązać problem z cieknącym kominem, warto przeprowadzić poprawną obróbkę blacharską newralgicznych miejsc na kominie. Ważne, by materiał został wprowadzony pod warstwę ocieplenia, co zdecydowanie zminimalizuje ryzyko powstania nowego przecieku. Dopiero poprawnie wykonana obróbka połączona z doszczelnieniem silikonowym zapewni pełną szczelność na lata.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO