Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak chronić psa przed kleszczami?

czwartek, 02 czerwca 2022 14:40 / Autor: Jowita Plech
Jak chronić psa przed kleszczami?
Jak chronić psa przed kleszczami?
Jowita Plech
Jowita Plech

W końcu nastała wyczekana wiosna, ale niestety wraz z nią kleszcze. Jeśli Twój pies spędza czas na świeżym powietrzu, jest narażony na ryzyko kleszczy. Nawet psy, które spędzają większość czasu w pomieszczeniach, mogą stać się żywicielem tych pasożytów. I chociaż kleszcze same w sobie są irytujące dla Twojego psa, to mogą również przenosić poważne choroby. Ochrona psa przed kleszczami zaczyna się od czujności, a kończy na całorocznej ochronie. W artykule dowiesz się, jak chronić psa przed kleszczami. 

Jak najlepiej chronić psa przed kleszczami?

Zastanawiasz się, jak chronić psa przed kleszczami? Zacznij od zrozumienia, czym są te szkodniki. Kleszcze to małe stworzenia, które żywią się krwią ssaków, w tym ludzi i psów. Kleszcze to pajęczaki, a nie owady, co oznacza, że mają osiem nóg jak pająki. Jednak podczas gdy pająki gryzą zwykle tylko w samoobronie, kleszcze muszą gryźć gospodarzy i pić ich krew, aby przeżyć. Pasożyty te są aktywne w cieplejszych miesiącach wiosny, lata i jesieni. Żyją na obszarach wysokich traw i lasów, gdzie Ty i twój pies możecie często chodzić w słoneczne dni. Kleszcze to pospolite szkodniki, które mogą przedostać się na sierść psa, powodując swędzenie lub nawet zarażenie poważnymi chorobami. Jeśli konsekwentnie używasz leku zapobiegawczego zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i instrukcją na opakowaniu, znacznie zmniejsza to ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Ochrona psa za pomocą środków zapobiegawczych jest ważna. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci chronić psiaka przed tymi pasożytami.

Regularne sprawdzaj psa pod kątem kleszczy

Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie inwazji kleszczy jest ich wczesne wyłapanie. Jeśli Twój pies ma tendencję do biegania po wysokiej trawie lub gęstych zaroślach, regularnie sprawdzaj, czy nie ma kleszczy, skupiając się na szyi, głowie, uszach, łapach i między palcami. Należy pamiętać, że ukąszenia kleszcza są trudne do wykrycia, gdy kleszcz opuści ciało psa. Same ugryzienia często nie swędzą, dlatego jeśli nie zobaczysz kleszcza, prawdopodobnie w ogóle nie będziesz wiedział, że Twój pies został ugryziony. Sprawdzanie obecności kleszczy raz dziennie, a nawet kilka razy dziennie w obszarach wysokiego ryzyka, zwiększy Twoje szanse na znalezienie kleszcza, gdy jest jeszcze na Twoim psiaku. - radzi ekspert z Pethomer.com.

Usuń siedliska kleszczy z ogrodu

Poszukaj miejsc na swoim podwórku, które mogą być siedliskiem kleszczy. Zarośnięte krzewy i płaty wysokiej trawy mogą być punktami zapalnymi kleszczy. A jak wiadomo, psy lubią jeść trawę. ;-) Postaraj się je usunąć przez koszenie, pielenie lub przycinanie. Jeśli zauważysz inwazję pasożytów, pomocne mogą być również specjalne zabiegi na kleszcze w ogrodzie. Preparaty są łatwodostępne w znanych sklepach ogrodniczych. Przed użyciem specyfiku upewnij się, że postępujesz zgodnie z etykietą i wiesz, jak długo trzymać psa z dala od opryskanego terenu. 

Kup preparat dla psa na kleszcze

Stosuj leki zapobiegające kleszczom. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów środków zapobiegawczych. Występują w wersjach w formie tabletek, płynnych leków, które należy nakładać na szyję, a nawet specjalnej obroży. Omów ze swoim weterynarzem, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli mieszkasz w mieście i nie znajdujesz się w pobliżu żadnych krzaków czy wysokich traw, być może będziesz w stanie poradzić sobie tylko z obrożą na kleszcze. Jeśli jednak mieszkasz w pobliżu gęsto zalesionego obszaru, lepszym rozwiązaniem dla Twojego pupila mogą być tabletki lub płyn na kark. 

Skąd wiedzieć, że pies ma kleszcza?

Same ukąszenia kleszcza nie są bolesne, a Twój pies może nawet tego nie zauważyć. Ukąszenia te mogą jednak powodować pewne podrażnienie, a pies koncentruje się wtedy na lizaniu lub drapaniu tego konkretnego obszaru. Należy wtedy sprawdzić ten obszar pod kątem kleszczy lub czegokolwiek innego, co może powodować nietypowe zachowanie u psa.

Nie powinieneś jednak koniecznie czekać, aż twój pies zacznie wykazywać takie objawy, aby sprawdzić, czy nie ma kleszczy. Im szybciej zidentyfikujesz i usuniesz kleszcza, tym mniejsza szansa na zarażenie psa poważną chorobą. Dokładna kontrola skóry psa powinna być częścią regularnej pielęgnacji. Należy również sprawdzać, czy pies nie ma kleszczy, gdy przebywa w miejscach, w których istnieje większe prawdopodobieństwo ich zamieszkania, np. po spacerze po lesie.

Kleszcze lubią gryźć ciemne i ukryte obszary ciała. Dlatego powinieneś w pierwszej kolejności sprawdzić następujące obszary:

  • między opuszkami,
  • pod ogonem,
  • za uszami,
  • w pachwinie,
  • wokół przednich nóg,
  • pod kołnierzem.

Niektóre kleszcze są bardzo małe i mogą być trudne do zauważenia. Ale im więcej napiją się krwi, tym stają się większe. Możesz nie widzieć samego kleszcza, ale zauważysz, że skóra wokół niego jest zaczerwieniona lub podrażniona. 

Pies ma kleszcza — co teraz?

Jeśli zauważysz kleszcza na swoim psiaku, użyj pęsety, aby wyciągnąć szkodnika. Wyciągnij go prosto, aby upewnić się, że wyciągniesz całego pasożyta. Jeśli kleszcz znajduje się zbyt głęboko pod skórą, zabierz psa do weterynarza, aby profesjonalnie usunąć kleszcza i inne jego części oraz przebadać psa w kierunku boreliozy i leczyć w razie potrzeby.

Twój futrzany kumpel z pewnością wiele dla ciebie znaczy, więc staraj się go chronić przed szkodnikami, takimi jak kleszcze lub pchły. Regularnie zabieraj zwierzaka do weterynarza na kontrole, a jeśli zauważysz na nim jakiekolwiek kleszcze, pamiętaj o ich natychmiastowym usunięciu, przebadaniu i ewentualnym leczeniu.

Ukąszenia kleszczy u psów mogą być trudne do wykrycia. Objawy choroby przenoszonej przez kleszcze mogą nie pojawiać się przez 7-21 dni lub dłużej po ukąszeniu. Dlatego uważnie obserwuj swojego psa pod kątem zmian w zachowaniu lub apetytu. Jeśli podejrzewasz, że zwierzę zostało ukąszone przez kleszcza, udaj się pilnie do weterynarza.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO