Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak chronić oczy przed niebieskim światłem?

wtorek, 02 sierpnia 2022 13:40 / Autor: Weronika Kępa
Jak chronić oczy przed niebieskim światłem?
Jak chronić oczy przed niebieskim światłem?
Weronika Kępa
Weronika Kępa

W dzisiejszych czasach ludzie spędzają mnóstwo czasu przed ekranami – telefonów, tabletów, laptopów i telewizorów. Emitowane przez nie światło niebieskie może prowadzić do szybkiego pogorszenia wzroku. Pomocne w jego ochronie mogą okazać się okulary tzw. „zerówki” ze specjalną soczewką.

– Jeżeli nie posiadamy okularów korekcyjnych warto do laptopa, telefonu czy chociażby pomieszczenia ze sztucznym oświetleniem zakładać tak zwane zerówki z powłoką blokującą część światła niebieskiego. Nie bez powodu mówię o części, ponieważ światło niebieskie jest nam potrzebne do funkcjonowania, gdyż wpływa na wydzielanie melatoniny odpowiadającej za regulację naszego trybu dobowego. Bez wątpienia jednak światło emitowane przez ekrany jest jednym z najgroźniejszych. Zbyt długa ekspozycja może wywoływać bóle głowy, zmęczenie, przesuszenie oczu, łzawienie, a nawet nieostre widzenie – mówi Katarzyna Chęć, właścicielka salonu optycznego zlokalizowanego przy ulicy Silnicznej 5 w Kielcach.

Przed ekranami mnóstwo czasu spędzają nie tylko dorośli, ale również, a może przede wszystkim, dzieci oraz młodzież, dla których światło niebieskie jest szczególnie niebezpieczne.

– Soczewki wewnątrzgałkowe u dzieci są bardzo przejrzyste, dlatego filtrują znacznie mniej światła i są bardzo narażone na niepożądane skutki. Długa ekspozycja na światło niebieskofioletowe u dzieci bardzo często powoduje brak koncentracji i nadpobudliwość, co może się przełożyć na pogarszające się wyniki w nauce. Więc jeżeli chcemy zadbać o wzrok naszego dziecka, ale też jego prawidłowy rozwój to polecam zakup okularów blokujących światło niebieskie – tłumaczy ekspertka.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, świadomość społeczna w zakresie ochrony oczu z roku na rok jest coraz większa. Bowiem o wzrok powinny dbać nie tylko osoby z wadą, ale również wszyscy pozostali – mali i duzi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO