Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Endodoncja – jakie narzędzia wykorzystuje się w leczeniu kanałowym?

środa, 26 lipca 2023 09:36 / Autor: Paweł Michalec
Endodoncja – jakie narzędzia wykorzystuje się w leczeniu kanałowym?
Endodoncja – jakie narzędzia wykorzystuje się w leczeniu kanałowym?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Endodoncja jest przeprowadzana, gdy długo nieleczona próchnica zaatakuje miazgę zębową. Jest też wykonywana na zębach pękniętych i złamanych oraz poddawanych wielokrotnie innym zabiegom stomatologicznym. Zabieg wymaga sporej precyzji, dlatego konieczne jest zastosowanie specjalnych narzędzi, które pozwolą oczyścić, wypełnić i opracować kanały zębowe i zęby.

Dlaczego leczenie endodontyczne wymaga specjalistycznych narzędzi?

Jedną z bardziej precyzyjnych metod leczenia zębów jest endodoncja. Narzędzia wykorzystywane przez stomatologa muszą nie tylko zabezpieczyć ząb przed bakteriami czy umożliwić przebicie przez twardą strukturę szkliwa i zębiny. Podczas leczenia kanałowego konieczne jest też zastosowanie akcesoriów, które usprawnią usuwanie miazgi z kanałów i pozwolą je właściwie zabezpieczyć. Pozostawienie zainfekowanej miazgi skutkować może dalszym rozpadem struktur wewnątrz zęba.

Narzędzia do endodoncji muszą być sterylne. Wszystko po to, aby po zdezynfekowaniu kanałów i ich wypełnieniu nie stwarzać ryzyka rozwoju infekcji. Ponadto ze względu na niewielkie rozmiary akcesoriów istnieje ryzyko, że złamią się podczas oczyszczania kanałów. Najczęściej stomatolog decyduje o pozostawieniu fragmentu wewnątrz, co nie jest niebezpieczne dla zęba.

Jakie narzędzia służą opracowywaniu zębów i kanałów zębowych?

Do rozpoczęcia zabiegu endodoncji niezbędne są narzędzia stomatologiczne, wykorzystywane podczas leczenia ubytków. Podstawą, często bagatelizowaną, jest koferdam. Pozwala on zabezpieczyć otwierane kanały zębowe przed bakteriami bytującymi w ślinie pacjenta i tym samym wpływa na skuteczność zabiegu i redukuje ryzyko wystąpienia powikłań.

Poza koferdamem niezbędne są zgłębniki endodontyczne. Pozwalają one zbadać powierzchnię struktur zęba, ich wrażliwość oraz wykryć zmiany próchnicowe.

Po otwarciu kanałów zębowych i usunięciu zmian próchnicowych przy pomocy wierteł konieczne jest oczyszczenie kanałów z zainfekowanej miazgi przy pomocy miazgociągów. Na tym etapie niezbędne są też pilniki. Dzięki nim możliwe jest starcie zębiny i poszerzenie kanału.

Igłą Millera albo endometrem stomatolog sonduje długość kanału, aby wiedzieć, do jakiej jego głębokości konieczne jest opracowanie struktur.

Po zabiegu konieczne jest też zastosowanie narzędzi do modelowania zęba. Wszystko po to, aby nowa powierzchnia nie przeszkadzała pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu.

Płyny wykorzystywane do oczyszczania kanałów zębowych

W czasie opracowywania kanałów zębowych konieczne jest ich naprzemienne przepłukiwanie alkoholem izopropylowym i podchlorynem sodu (https://sklep.meringer.pl/kategoria/stomatologia/endodoncja). Takie połączenie zmniejsza napięcie powierzchniowe, dzięki czemu podchloryn sodu sprawniej wnika do wąskich kanałów.

Do oczyszczania kanałów może też zostać wykorzystany wersenian disodowy, który wypłukuje jony wapnia i magnezu, przez co zębina staje się bardziej miękka. Dzięki temu jej usunięcie przy pomocy pilnika jest łatwiejsze, a udrożnienie kanału przebiega sprawniej.

Zastosowanie diglukonianu chlorheksydyny ułatwia natomiast usunięcie pozostałości startej zębiny, a dodatkowo nawilża kanał zębowy.

Stomatolog może też wykorzystać kwas cytrynowy 40%. Preparat jest stosowany przy mechanicznym opracowywaniu kanałów – wspomaga usuwanie warstwy mazistej z ich ścian (rozpuszcza jej mineralną część).

Jakie narzędzia służą do wypełniania kanałów zębowych?

Wypełnienie kanałów zębowych możliwe jest dopiero po dokładnym ich oczyszczeniu, zdezynfekowaniu i osuszeniu (przy pomocy sączków papierowych).

Do uszczelnienia pustych kanałów zębowych wykorzystywana jest specjalna pasta nakładana ćwiekami gutaperkowymi, igłami Druxa albo igłami Lentulo. Zastosowanie wypełnienia jest niezbędne, aby zapobiec ponownemu namnożeniu się bakterii w kanale i dalszej jego destrukcji. Obecnie wykorzystywanych jest wiele typów past. Często stosowane są preparaty wodorotlenkowo-wapniowe albo łączące gutaperkę z żywicą epoksydową.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/122759,koferdam, dostęp: 5.07.2023 r.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe, dostęp: 5.07.2023 r.
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO