CIEKAWOSTKI
Ekogroszek – fakty i mity. Artykuł sponsorowany
Coraz więcej osób decyduje się na palenie w piecach ekogroszkiem. Popularność tego rodzaju opału wynika przede wszystkim z jego ceny, która jest stosunkowo niska. Co jeszcze mówi się o ekogroszku i które z tych obiegowych opinii są prawdziwe?
Jak w każdej kwestii, tak i o ekogroszku i paleniu nim w piecach można usłyszeć wiele różnych opinii i rad od jego użytkowników. Niektóre z nich są niepodważalne, inne z prawdą się nieco mijają. Poniżej przedstawiamy fakty i rozprawiamy się z mitami na temat ekogroszku.
Rozwiązanie przyjazne środowisku
FAKT. Ekogroszek to paliwo opałowe otrzymywane z węgla kamiennego lub brunatnego, poddanego w procesie produkcji procesom odkamieniania i oczyszczania. Dzięki temu przede wszystkim znacznie obniża się zawartość siarki, ale również ilość sadzy i popiołu, powstających podczas spalania, ograniczona jest do minimum. Pamiętaj jednak, żeby kupować opał od sprawdzonego producenta, który zaproponuje ci tani ekogroszek, ale najwyższej jakości.
Rodzaj pieca nie ma znaczenia
MIT. Nie bez znaczenia jednak jest odpowiednie urządzenie grzewcze. Nawet certyfikowany, choć nadal tani ekogroszek, nie sprawdzi się jako paliwo ekologiczne i ekonomiczne, jeśli będzie używany do palenia w przestarzałych kotłach i piecach. Najlepsze, a zatem zapewniające najwydajniejsze spalanie przy jednoczesnym ograniczeniu złego wpływu na środowisko, są piece retortowe, podajnikowe lub zasypowe dolnego spalania. Ich zakup to spory wydatek. Warto jednak pamiętać, że to inwestycja na lata.
Palenie ekogroszkiem jest ekonomiczne
FAKT. Ekogroszek ceny może mieć różne. W tym przypadku jednak nie zawsze najtańsza znaleziona oferta, będzie w efekcie końcowym opłacalna. Tani ekogroszek to bowiem ten, który zapewni najefektywniejsze spalanie. Dlatego tak ważna jest jakość opału i sposób jego składowania, nie tylko po jego zakupie, ale również przez jego producenta czy pośrednika w sprzedaży.
Ekogroszek jest odporny na różne warunki atmosferyczne
MIT. Ekogroszek ze względu na niewielki rozmiar dość łatwo wietrzeje. Dlatego też warto przechowywać go w miejscu suchym, w którym nie będzie narażony na bezpośrednie działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobrym rozwiązaniem jest ekogroszek workowany i choć taki węgiel ceny ma nieco wyższe łatwiej go składować i utrzymać w odpowiednich warunkach, a tym samym też zadbać o jakość jego spalania.