CIEKAWOSTKI
80. Rocznica Zagłady Wsi Michniów
25 października 2022 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Honorowego obchodów 80. Rocznicy Zagłady Wsi Michniów. Podczas kolejnych posiedzeń wypracowany został harmonogram wydarzeń, które trwają cały rok 2023. Dotychczas z najważniejszych wydarzeń odbyły się:
24 kwietnia w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - wernisaż wystawy „Ukraino – jesteśmy z Wami!”. Projekt był inicjatywą pracowników Działu Edukacyjno-Historycznego Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę. Na konkurs wpłynęło 540 prac plastycznych z 31 szkół z terenu województwa świętokrzyskiego. 123 z nich zostały nagrodzone. Najbardziej zaangażowane szkoły otrzymały zaproszenia na darmowe wejścia do Mauzoleum oraz Parku Etnograficznego w Tokarni.
W ramach obchodów 80 rocznicy zagłady wsi Michniów wystawa Architektura Pamięci została zaprezentowana w dniach 7 – 12 maja br. w Belgii. 7 maja w East Poland House w Brukseli odbył się wernisaż wystawy Architektura Pamięci autorstwa dr Katarzyny Jedynak i Bartosza Bętkowskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach Dnia Polskiego w Brukseli. Wystawa prezentowana była również 12 maja w siedzibie główniej sojuszniczych sił NATO w Europie – SHAPE w belgijskim Mons w ramach obchodów Dnia Polskiego.
9 maja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie gościło studentów Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy odbywali wizytę studyjną i warsztaty źródłoznawcze. Do Michniowa przyjechali z dyrektorem Instytutu prof. Jerzym Gapysem w ramach 80. rocznicy pacyfikacji Michniowa.
27 maja niemal pół tysiąca osób wzięło udział w wydarzeniu zatytułowanym „Spacer pamięci do Mauzoleum w Michniowie”, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie oraz Nadleśnictwo Suchedniów. Historyczne ramy tego edukacyjno-rekreacyjnego przedsięwzięcia wpisują się w 80. rocznicę – masowego mordu na ludności cywilnej, dokonane przez okupantów niemieckich w dniach 12-13 lipca 1943 r. we wsi Michniów. Było też formą upamiętnienia 25-lecia Powiatu Skarżyskiego.
Mauzoleum odwiedziło ponad 100 uczniów w ramach Powiatowego Pieszego Rajdu Szkół Podstawowych im. Bohaterów Armii Krajowej. Organizatorami wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy Suchedniów, Nadleśnictwo Suchedniów, Lasy Państwowe oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.
***
W roku obchodów 80. rocznicy zagłady wsi Michniów wykonano także przypinkę w kształcie rumianku, rośliny wpisanej w krajobraz polskiej wsi. Dawniej występował pospolicie w przydomowych ogródkach, na łąkach, pastwiskach i w lasach. Jest uniwersalną rośliną zielarską, ma działanie kojące, przyspiesza gojenie ran, leczy oparzenia. Dwa płatki rumianku w kolorze czerwonym to symbol dwóch dni Zagłady Michniowa, ale i odniesienie do polskich barw narodowych. Pragniemy, aby przypinka kwiatu rumianku stała się symbolem pamięci o martyrologii mieszkańców polskiej wsi w czasie II wojny światowej.
-Kulminacja obchodów nastąpi w lipcu. 6 lipca nastąpi otwarcie wystaw „Polacy – Ukraińcy w latach 1918-1947. Konflikt – Ludobójstwo – Niepamięć –Nadzieja” autorstwa dr Huberta Seńczyszyna.
Natomiast główne uroczystości rocznicowe odbędą się tradycyjnie 12 lipca. W drugim dniu obchodów odbędzie się także Leśna Droga Krzyżowa, którą corocznie organizują Lasy Państwowe. 14 lipca odbędzie się zaś premierowe wykonanie „Oratorium Michniowskiego” napisanego przez Henryka Jachimowskiego w aranżacji Pawła Łukowca, wykona je Filharmonia Świętokrzyska. Na wrzesień planujemy konferencję naukową organizowaną wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej połączoną z wydaniem publikacji „Wieś polska podczas II wojny światowej” – wyjaśnia dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora.