Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

3 kroki do profesjonalnej pielęgnacji trawnika. Zobacz, jak robią to najlepsi!

wtorek, 18 maja 2021 13:29 / Autor: Radio eM
3 kroki do profesjonalnej pielęgnacji trawnika. Zobacz, jak robią to najlepsi!
3 kroki do profesjonalnej pielęgnacji trawnika. Zobacz, jak robią to najlepsi!
Radio eM
Radio eM

Powszechnie uważa się, że najlepsza trawa porasta brytyjskie obiekty sportowe. Greenkeeperzy pracujący na stadionach piłkarskich, obiektach do rugby czy kortach Wimbledonu znają się swoim fachu jak mało kto. Wbrew temu, co może się niektórym wydawać, fachowe metody można stosunkowo łatwo zaadaptować na swoje potrzeby. Trzeba „tylko” dbać o podstawy – niby wszystkim doskonale znane, ale czasami lekceważone.

Koszenie, podlewanie i nawożenie. To te czynności decydują o kondycji trawy

Przycięcie darni do pożądanej wysokości pełni nie tylko funkcję estetyczną. Koszenie stanowi impuls do krzewienie się trawy, co pozwala utrzymać jej optymalną gęstość. Należy pamiętać, aby jednorazowo nie ucinać więcej, niż 50% długości źdźbła. Trawa potrzebuje również odpowiednich substancji odżywczych, zawartych w nawozach. Do wyboru są preparaty jednoskładnikowe oraz zawierające wiele różnych minerałów. Dla trawnika kluczowe są magnez, azot, fosfor, żelazo, wapń oraz potas. Jeśli chodzi o podlewanie, to optymalną porą jest wczesny poranek lub późny wieczór – czyli przed wschodem i po zachodzie słońca. Latem, kiedy wysokie temperatury mocno dają się we znaki, nie obejdzie się bez dodatkowego, popołudniowego zraszania. Specjaliści od ogrodnictwa i utrzymania trawy twierdzą, że lepiej podlewać trawnik stosunkowo rzadko, ale obficie. Zraszacze pracujące miarowo, niemal bez przerwy, nie zapewnią równie dobrego efektu.

Dla wzrostu trawy kluczowe są pierwsze tygodnie po wysianiu lub rozłożeniu rolki

W pierwszy etapie po położeniu trawnika zdecydowanie najlepszym sposobem jest podlewanie ręczne. Trzeba odpowiednio wyregulować ciśnienie, warto również założyć na ogrodowy wąż do wody specjalną końcówkę. Dzięki temu strumień pozostanie delikatny i rozproszony. Przed instalacją automatycznego systemu nawadniającego warto przez pewien czas podlewać trawnik przenośnymi zraszaczami – co jakiś czas przestawiać je z miejsca na miejsce. W przeciwnym wypadku można łatwo wypłukać z pewnego obszaru gleby cenne, wartościowe dla trawy składniki odżywcze. A przecież docelowym efektem ma być trawa rosnąca równomiernie na całym obszarze. Wybierając węża ogrodowego oraz pozostałe akcesoria warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne i warunki pracy. Według przedstawicieli firmy MiDaTech, w przypadku węży do wody szczególne znaczenie mają mocny oplot, odporność na promienie ultrafioletowe oraz ciśnienie robocze.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO