BIZNES
Waluta euro – historia i współczesność
Euro – ta waluta to dziś nieodłączny element wymiany handlowej na całym świecie. Posiada ona niezwykle ciekawą historię, a jej kondycja i kurs wpływa na najpotężniejsze gospodarki świata. Nic więc dziwnego, że informacja o cenach tej waluty jest na wagę złota.
Jest prawnym środkiem płatniczym w 19 krajach Unii Europejskiej, a na co dzień korzysta z niej ponad 340 milionów Europejczyków – waluta euro, bo o niej mowa, stanowi podstawę systemu wymiany handlowej na całym świecie. Obecnie jest walutą o najwyższej wartości gotówkowej na świecie, stanowiącej 27 procent rezerw walutowych na całym świecie.
Od pomysłu do realizacji
Historia wspólnej waluty sięga roku 1991 i traktatu z Maastricht, w którym zawarto zapisy dotyczące możliwości powstania unii walutowej. Kolejne lata były czasem przygotowań do wprowadzenia nowego środka płatniczego. W 1996 roku Komisja Europejska wybrała projekt znaku graficznego euro. Wygrała praca Alaina Billieta, belgijskiego artysty. Nawiązywała ona do cywilizacji greckiej – kolebki Europy, poprzez zawartą w niej literę epsilon. Stary Kontynent symbolizowała litera „E”, zaś dwie równoległe linie miały oznaczać stabilność waluty.
Musiało minąć dziesięć lat, żeby ostatecznie 1 stycznia 1999 roku euro zostało wprowadzone do obiegu. Pierwsze trzy lata można nazwać okresem, w którym waluta nie miała swojego fizycznego obrazu i była „niewidzialna”. Można bowiem było nią płacić jedynie elektronicznie, a stosowano ją także do celów rachunkowych.
Przełomem był 2002 rok. Wówczas, 1 stycznia dokonała się największa wymiana gotówki w historii. W 12 krajach Unii Europejskiej wprowadzono bowiem monety i banknoty euro.
Obecnie, euro używane jest w 19 państwach wspólnoty, ale również przez Watykan, Monako, San Marino, Andorę, Kosowo, Czarnogórę, francuskie posiadłości na Atlantyku i Oceanie Indyjskim oraz brytyjskie bazy wojskowe na Cyprze.
Jak korzystnie kupić euro?
To, co codziennie interesuje miliony ludzi na całym świecie to kurs euro. Jest on wyliczany według ściśle określonej procedury. To kluczowa informacja dla finansistów, ale również dla osób prowadzących biznes, przedsiębiorców i zwykłych obywateli, którzy chcą wyjechać do jednego z 19 krajów Unii Europejskiej.
Wówczas koniecznością staje się wykupienie odpowiedniej sumy w walucie euro. Niestety, tradycyjne kantory zazwyczaj nie są najkorzystniejszym rozwiązaniem, ze względu na wysoką marżę. Tutaj z pomocą przychodzą najnowsze rozwiązania w postaci kantorów internetowych. Marża jest w nich zdecydowanie niższa. Zalet wymiany waluty w sieci jest jednak więcej. Przede wszystkim jest ona znacznie szybsza, bo możemy jej dokonać już za pomocą swojego telefonu i w każdym miejscu, w którym przebywamy.
Jak najszybciej i najsprawniej sprawdzić interesujący nas kurs danej waluty i porównać ceny w różnych kantorach? Możemy to zrobić poprzez stronę https://e-kursy-walut.pl/kurs-euro/
Korzystanie z kantorów internetowych pozwala wymieniać pieniądze na kilka sposób. Po pierwsze możemy odebrać środki na swoim koncie bankowym. Po drugie, kantor może je przekazać poprzez konto w serwisie kantoru. Możemy wymieniać pieniądze również pomiędzy użytkownikami danego kantoru. Podstawą jest założenie konta i potwierdzenie swojej tożsamości.
Kilka porad…
Warto pamiętać, o kilku ważnych poradach, które mogą nam pomóc w wyborze odpowiedniego kantoru. Warto skorzystać z miejsc, gdzie nie ma konieczności wnoszenia opłaty prowizji za wymianę, a różnica pomiędzy sprzedażą a kupnem jest niska. Ważny jest także regularnie aktualizowany kurs waluty i brak opłat za założenie i prowadzenie rachunku.
Okazuje się, że niegdyś popularna, wymiana złotówek na euro w banku jest dalece mniej opłacalna, niż w kantorach internetowych. Dzięki tym drugim możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście groszy. W bankach obowiązuje także wysoki spread.