Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Pożyczka dla zadłużonego - czy to możliwe?

środa, 10 kwietnia 2019 09:08 / Autor: Piotr Wójcik
Pożyczka dla zadłużonego - czy to  możliwe?
Pożyczka dla zadłużonego - czy to  możliwe?
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Czasem w życiu zdarza się tak, że jedna sytuacja lub przypadek bardzo utrudniają nam życie, a czasem wręcz wpędzają w długi. Z drugiej strony, aby wyjść z dołka nierzadko potrzebujemy pieniędzy, ponieważ inaczej nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi obciążeniami w odpowiedniej kolejności. Czy osoba już zadłużona w ogóle ma szanse na kolejną pożyczkę? Co się stanie, gdy komornik przejmie nasze konto? Czy może zabrać nam wszystkie pieniądze, jakie mamy?

  1. Komornik nie może zabrać wszystkiego, co masz
  2. Pożyczka dla dłużnika - czy to możliwe?
  3. Jak poradzić sobie z długami?

Komornik nie może zabrać wszystkiego, co masz

Zgodnie z prawem, jeżeli komornik zajmie nasze konto, nie ma on prawa zabierać co miesiąc absolutnie wszystkich środków, jakie na rachunek wpływają. Istnieje pojecie regulujące tę kwestię - kwota wolna od zajęcia komorniczego. Oznacza to, że komornik jest zobowiązany zostawić nam pewną kwotę na koncie, tak abyśmy byli w stanie w miarę normalnie funkcjonować. Dokładna kwota wolna jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej, więc zmienia się na przestrzeni lat. Przykładowo, za 2018 rok wynosiła ona 2100 zł, podczas gdy w 2017 tylko 2000.

Pożyczka dla dłużnika - czy to możliwe?

Przede wszystkim powinniśmy mieć na względzie, że zaciąganie kolejnej pożyczki w momencie, gdy już jesteśmy zadłużeni, to bardzo duże ryzyko. Niemniej jednak taka sytuacja jest możliwa, choć jednocześnie nie taka prosta do realizacji. Choć większość firm udzielających pożyczek przez internet sprawdza klienta w bazach typu KRD czy BIK, to na rynku istnieją także tacy pożyczkodawcy, którzy nie dokonują podobnej weryfikacji. Musimy jednak pamiętać, że pożyczki dla zadłużonych z komornikiem przez internet są obarczone większym oprocentowaniem i innymi kosztami, ponieważ pożyczkodawca ponosi większe ryzyko, że dług nie zostanie uregulowany.

Jak poradzić sobie z długami?

Choć w obecnej sytuacji może nam się wydawać, że nic się nie da zrobić, przede wszystkim nie wolno nam się poddawać. Istnieje wiele mechanizmów, które pomagają wyjść z zadłużenia i jednym z nich jest mediacja. Jeżeli, pomimo przeciwności losu, wykażemy, że zależy nam na spłacie zobowiązań i podejdziemy do tego tematu poważnie, wiele firm zgodzi się np. obniżyć nam ratę, tak aby była możliwa do spłacenia. W niektórych przypadkach może pomóc także konsolidacja wszystkich pożyczek, jakie mamy na koncie - wprawdzie w ostatecznym rozrachunku zapłacimy za obsługę więcej, niż w przypadku pojedynczych rat, to jednak być może będziemy w stanie uzyskać lepszy plan spłacania zadłużenia, który nie obciąży za bardzo i tak już napiętego budżetu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO