Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Budowa farmy fotowoltaicznej - wynajem paneli drogowych, czyli szybki sposób na stworzenie drogi dojazdowej

czwartek, 27 czerwca 2024 13:21 / Autor: Radio eM
Budowa farmy fotowoltaicznej - wynajem paneli drogowych, czyli szybki sposób na stworzenie drogi dojazdowej
Budowa farmy fotowoltaicznej - wynajem paneli drogowych, czyli szybki sposób na stworzenie drogi dojazdowej
Radio eM
Radio eM

Farmy fotowoltaiczne na stałe wpisały się już w krajobraz Polski. Dofinansowanie i atrakcyjny system dopłat zachęciły Polaków do budowy tych innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań do produkcji energii elektrycznej. Niemniej, budowa farmy fotowoltaicznej to ogromne wyzwanie. Zakończenie projektu z sukcesem wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z nich jest zabezpieczenie tras dojazdowych do miejsca budowy.

Droga dojazdowa - potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę farmy fotowoltaicznej

Wybór odpowiedniej lokalizacji to kluczowa decyzja, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem inwestycji w budowę farmy fotowoltaicznej. System powinien powstać w miejscu gwarantującym dostęp do odpowiedniej ilości światła słonecznego, dostęp do sieci energetycznej oraz odpowiednią infrastrukturę, czyli m.in. drogi dojazdowe. Znalezienie miejsca spełniającego równocześnie te trzy kryteria jest niezwykle trudne. Bardzo często zdarza się, że optymalne dla produkcji i sprzedaży energii elektrycznej lokalizacje zapewniają wysoki poziom nasłonecznienia oraz znajdują się w pobliżu sieci elektroenergetycznej, ale nie mają dostępu do dróg dojazdowych. Czy oznacza to, że planowaną lokalizację trzeba skreślić? Czy i w jaki sposób można rozwiązać ten problem?

Budowa drogi dojazdowej do farmy fotowoltaicznej – wynajem paneli drogowych

Sposobem na szybkie i ekonomiczne rozwiązanie problemu braku infrastruktury drogowej jest wynajem paneli drogowych. Teren musi zostać odpowiednio przygotowany, a droga dojazdowa musi być stabilna, bo będą na niej transportowane ciężkie elementy konstrukcyjne, a także precyzyjne i kosztowne panele fotowoltaiczne wraz okablowaniem i niezbędnymi akcesoriami. Ponadto, zapewnienie bezpiecznej i stabilnej drogi dojazdowej jest jednym z elementów decydujących o uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz otrzymania koncesji URE. Od jakości drogi dojazdowej bardzo wiele zależy, dlatego warto wybrać sprawdzonego dostawcę specjalizującego się w montażu wysokiej jakości dróg tymczasowych, takiego jak Lion’s Heart. Firma doradzi jakiego rodzaju panele sprawdzą się w danej lokalizacji, a także zajmie się kompleksowo realizacją całego projektu. Od transportu, przez montaż i demontaż. W firmie Lion’s Heart można wynająć płyty kompozytowe i aluminiowe. Ich atutem jest lekkość i wytrzymałość. Ponadto, płyty te zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu z ich odpowiednikami betonowymi, stalowymi lub drewnianymi. Dzięki temu, niższe są też koszty transportu. Jednym samochodem montażowym HDS można przewieźć płyty pozwalające na budowę 200 metrów bieżących drogi o szerokości 3 metrów.

Droga dojazdowa dla serwisu – szybko, ekonomicznie i ekologicznie

Lion’s Heart realizuje także szybkie instalacje dróg tymczasowych na potrzeby serwisu, które z pewnością będą potrzebne do prac konserwatorskich - czyszczenia paneli, sprawdzania okablowania i komponentów elektrycznych oraz przeprowadzania napraw. Na koniec, warto podkreślić, że wynajem paneli drogowych pozwala na budowę drogi w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. To istotny atut dodatkowo przemawiający za stosowaniem lekkich płyt, dzięki którym można w ekologiczny sposób zapewnić dojazd do przyjaznej dla środowiska inwestycji.

Artykuł sponsorowany

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO