SPORT
Zmiany w kobiecej piłce ręcznej. Superliga będzie poszerzona
Duże zmiany czekają kobiecą piłkę ręczną. Za dwa lata PGNiG Superliga zostanie poszerzona z ośmiu do dziesięciu klubów. W tym samym momencie powstanie Liga Centralna.
W środę odbyła się wspólna konferencja Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Superligi. Federacja powołała do życia dwie kolejne Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Do Płocka dołączyły Lublin i Kalisz. Wzorem mężczyzn, zostanie wprowadzony spójny system szkolenia.
– Od 3 lat funkcjonuje u nas bardzo spójny model w szkoleniu centralnym chłopców. Dzięki działaniu trzech szkół usystematyzowano program, w którym za wszystko odpowiedzialny jest koordynator pionu męskiego oraz trener Reprezentacji Polski – Patryk Rombel. Program SMS-ów jest tożsamy z założeniami wszystkich reprezentacji pionu męskiego – włączając w to kadrę seniorską. Ostatnie trzy lata pokazały, że wybrany kierunek jest słuszny. Reprezentacje juniorskie i młodzieżowe odnotowują postęp, który ma odzwierciedlenie w wynikach rywalizacji sportowej – powiedział Sławomir Szmal, wiceprezes ZPRP ds. szkolenia sportowego.
Do zmian dojdzie również w PGNiG Superliga. Od sezonu 2023/2024 liczba drużyn biorących udział w zespole może zostać zwiększona z ośmiu do dziesięciu zespołów.
– Właśnie kończymy trzeci sezon rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet w formule ligi zawodowej. W tym czasie udało się zrobić bardzo wiele w kierunku podnoszenia standardów najwyższego szczebla rozgrywek – zarówno w aspekcie sportowym jak i organizacyjno-marketingowym, które są szczególnie ważne w dzisiejszych czasach w rozwoju sportu zawodowego. Oglądalność meczów wzrosła z 500 tys. do 1,5 mln, spotkania transmitowane są w jednolitym standardzie, po raz pierwszy liga pokazywana jest również za granicą. PGNiG Superliga Kobiet jest dziś drugą najchętniej oglądaną kobiecą ligą w kraju. Zainwestowaliśmy również w nowoczesną oprawę wizualną, media cyfrowe, które generują milionowe zasięgi, a także podpisaliśmy liczne umowy sponsoringowe. To pozwoliło zwiększyć nam również świadczenia i środki przekazywane klubom. Bardzo dobrze rozwijają się również w tym obszarze kluby – komentował Piotr Należyty, prezes Superligi.
Równolegle, zmiany zostaną przeprowadzone również w pierwszej lidze. Dwanaście zespołów będzie rywalizowało w Lidze Centralnej, zamiast w trzech grupach.
– Głównym zadaniem projektu będzie budowa kolejnych silnych ośrodków zawodowej piłki ręcznej, kontynuacja procesu profesjonalizacji klubów, a także podniesienie jakości rozgrywek i widowiska sportowego. Liga Centralna Kobiet będzie również jednym z kluczowych projektów Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Inauguracja rozgrywek nastąpi we wrześniu 2023 – powiedział Henryk Szczepański, prezes ZPRP.
Suzuki Korona Handball spędzi następny sezon w pierwszej lidze. Jeśli PGNiG Superliga zostanie poszerzona, to kielecki klub będzie miał teoretycznie łatwiejszą drogę, aby wrócić do elity. Ze snuciem takich ambitnych planów należy się jednak wstrzymać do momentu, w którym poznamy kadrę na nowy sezon.