SPORT
[ZDJĘCIA, AUDIO] Rok wielkich emocji zakończony niepewnością o przyszłość
Łomża Industria Kielce została wicemistrzem Europy, Korona Kielce wróciła do PKO BP Ekstraklasy. To były najpiękniejsze wydarzenia 2022 roku. Niestety, przyszłość pierwszego klubu na wysokim poziomie stoi pod znakiem zapytania, a „żółto-czerwoni” obrali kurs na pierwszą ligę. Jak wyglądało ostatnie 12 miesięcy w kieleckim sporcie
Rok rozpoczęliśmy od zerkania na Arabię Saudyjską, gdzie w swoim piątym Dakarze realizował Maciej Giemza. Piekoszowianin zajął bardzo dobre 18. miejsce. W drugim tygodniu zmagań motocyklista Orlen Teamu często plasował się w czołowej dziesiątce.
Również w styczniu polscy szczypiorniści z czterema zawodnikami Łomży Industrii Kielce w składzie zajęli dwunaste miejsce na mistrzostwach Europy. Kilka meczów wlało nadzieję w serca kibiców, że kadra Patryka Rombla może ugrać coś większego w niedalekiej przyszłości.
Najlepsze w piłce ręcznej dopiero miało przyjść. Znakomity rytm złapali szczypiorniści Łomży Industrii, którzy po raz pierwszy w historii wywalczyli bezpośredni awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. W nim bez większych problemów, szczególnie w rewanżu w Hali Legionów, pokonali Montpellier i po raz piąty w historii awansowali do Final4. W rewanżu z blisko 50-procentową skutecznością bronił Andreas Wolff.
Niemiec został bohaterem meczu o mistrzostwo Polski. Łomża Industria wygrała w Płocku dopiero po rzutach karnych. Zgarnęła 19 tytuł w historii.
Po dwunastu triumfach z rzędu Łomża Industria straciła Puchar Polski. Kielczanie mieli w głowie jednak Final4. W nim dostarczyli nam fantastycznych emocji. W półfinale ograli Telekom Veszprem, a w finale stoczyli kapitalny bój z Barceloną. Przegrali po karnych. Tego jedynego nie wykorzystał Alex Dujszebajew. Górą był jego kolega z reprezentacji – Gonzalo Perez De Vargas. Przegrać w takim stylu, to jak wygrać.
Takiego rozpędu nie mogli złapać piłkarze Korony pod wodzą Leszka Ojrzyńskiego. Kielczanie męczyli grą, ale finalnie zajęli czwarte miejsce, co dało im prawo gry w barażach. W nich doszło do niezwykłych rzeczy. W półfinale pokonali Odrę Opole 3:0, a w finale po znakomitym pojedynku ograli Chrobrego Głogów 3:2. Bohaterem został Jacek Kiełb, który zdobył decydującego gola tuż przed końcem dogrywki.
W Superlidze nie utrzymały się szczypiornistki Suzuki Korony Handball. Po spadku klub przeszedł szereg zmian. Kadra została oparta na wychowankach, a na ponowny awans pewnie trzeba będzie poczekać kilka lat.
W lipcu w Kielcach wystartował 79. Tour de Pologne. Gwiazdy światowego peletonu przyciągnęły na Rynek tłumy widzów.
Piłkarze Korony przystąpili do ekstraklasowego sezonu ze sporymi nadziejami. Wszyscy skazywali ich na spadek, ale przecież dla nich to nie pierwszyzna.
Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Korona w 17 meczach zdobyła 13 punktów, co daje jej przedostanie miejsce. Jeszcze przed końcem rundy zwolniony został Leszek Ojrzyński.
Losy drużyny zostały oddane w ręce Kamila Kuzery. Wychowanek „żółto-czerwonych” pracę na własny rachunek rozpocznie od wielkiego wyzwania, jakim jest utrzymanie zespołu w elicie.
W październiku drugi w historii brązowy medal klubowych mistrzostw świata wywalczyli szczypiorniści Łomży Industrii. W meczu o brąz pokonali egipskie Al Ahly 36:25. Bardziej bolała jednak wysoka, jedenastobramkowa porażka z Barceloną w półfinale.
Łomża Industria świetnie radziła sobie za to w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Wygrała dziewięć z dziesięciu spotkań i ćwierćfinał ma bliżej niż na wyciągnięcie ręki.
Niestety były też smutne informacje. Najbardziej utytułowany klub w historii polskiej piłki ręcznej traci sponsora tytularnego. Piwowarski producent firma Van Pur, a dokładnie jedna z jego marek – Łomża – zniknie z nazwy wicemistrza Europy. Dojdzie do tego 1 stycznia.
Niestety, wciąż nie udało się znaleźć nowego sponsora, przez co przyszłość mistrza Polski na wysokim poziomie stoi pod poważnym znakiem zapytania.
W kieleckim sporcie działo się zdecydowanie więcej. Świetnie biegała Sabina Jarząbek, która zgarnęła trzy medale mistrzostw Polski. Na mistrzostwa Europy do Berlina pojechały Karolina Młodawska i Katarzyna Furmanek. Brąz bokserskiego Euro zgarnął Tomasz Niedźwiecki. Kielce świetnie spisały się w roli gospodarza mistrzostw świata w karate. Niebawem w Targach Kielce odbędzie się światowy czempionat w bilard, bo przecież najlepsza drużyna w kraju – Nosan jest w stolicy Świętokrzyskiego. Świetnie prezentowali się też tenisiści Orlicza Suchedniów. To był dobry rok. Oby kolejny był jeszcze lepszy.