Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

SPORT

Xavier Dziekoński jednym z największych talentów świata. Na liście też Bellingham czy Gavi

czwartek, 28 grudnia 2023 10:29 / Autor: Michał Gajos
Xavier Dziekoński jednym z największych talentów świata. Na liście też Bellingham czy Gavi
Fot. Mateusz Kaleta
Xavier Dziekoński jednym z największych talentów świata. Na liście też Bellingham czy Gavi
Fot. Mateusz Kaleta
Michał Gajos
Michał Gajos

Bramkarz Korony Kielce, Xavier Dziekoński, znalazł się w mocnym gronie najbardziej perspektywicznych piłkarzy urodzonych w lub przed 2003 rokiem. Na liście z podziałem na pozycje jest 270 nazwisk, jednak jeśli chodzi o golkiperów, 20-latek plasuje się na 15. miejscu!

Badacze CIES Football Observatory opracowali ranking najbardziej utalentowanych i najlepiej rokujących zawodników świata urodzonych do 2003 roku z wyszczególnieniem dziewięciu pozycji: bramkarz, środkowy; prawy oraz lewy obrońca, defensywny i ofensywny pomocnik, a także prawy oraz lewy skrzydłowy i napastnik.

W każdej rubryce uplasowano 30 piłkarzy, który trafili do zestawienia i na konkretne pozycje na podstawie przydzielanych punktów. Ich składowymi była choćby liczba rozegranych minut, poziom ligi czy odsetek owych minut jako gracz pierwszej jedenastki.

Wśród bramkarzy z wynikiem 52,6 pkt na 15. miejscu znalazł się zawodnik Korony Kielce, Xavier Dziekoński. Wypożyczony golkiper Rakowa Częstochowa wyprzedził m.in. Oviego Ejeheriego z Arsenalu czy Jakuba Madrzyka z Miedzi Legnica. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był z kolei Aleksander Bobek z ŁKS-u (13.), a stawce przewodzi 18-latek Guilllaume Restes – gracz francuskiej Tuluzy.

Na liście 270 zawodników nie zabrakło także, już teraz, działających na wyobraźnie nazwisk. Pierwszą lokatę wśród lewych obrońców czy defensywnych pomocników otrzymali piłkarze FC Barcelony, a więc Alejandro Balde i Gavi, natomiast w gronie ofensywnych graczy stawce przewodzili choćby Jude Bellingham (Real Madryt, ofensywny pomocnik), Alejandro Garnacho (Manchester United, lewy skrzydłowy) czy Ramus Hojlund.

Pełen raport dostępny jest w TYM miejscu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO