Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w prawie po tragicznym wypadku

czwartek, 01 czerwca 2023 15:39 / Autor: Michał Łosiak
Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w prawie po tragicznym wypadku
Zbigniew Ziobro zapowiada zmiany w prawie po tragicznym wypadku
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, odwiedził miejsce tragicznego wypadku w miejscowości Boksycka. Szef resortu zapowiedział zaostrzenie prawa i zmiany mające zapobiec symulowaniu zaburzeń u sprawcy.

Przypomnijmy, że w niedzielę (28 maja) 37-letni Piotr M. doprowadził do śmierci pięciu osób, będąc pod wpływem alkoholu i narkotyków. Jadąc mercedesem, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z fiatem punto, którym podróżowało sześć osób. Pięcioro zginęło na miejscu - 72-letni kierowca, 38-letnia i 18-letnia kobieta oraz dwóch mężczyzn w wieku 19 i 43 lat. Kolejny, 16-letni pasażer i 37-latek z mercedesa trafili do szpitala.

– Wyrażam nadzieję, że chłopiec, który jest w stanie ciężkim będzie mógł wyjść z tych obrażeń i poradzić sobie w życiu. Ten dramat trudno opisać słowami. Wydałem polecenie, aby Fundusz Sprawiedliwości otoczył jego oraz jego najbliższych opieką – zapewnił minister sprawiedliwości.

Prokurator generalny mówił również o proponowanych zmianach w przepisach.

– To kolejny taki przypadek, który zdarzył się w ostatnich miesiącach. Nie możemy przejść do porządku dziennego wobec informacji, że sąd nie zgodził się na areszt dla sprawcy. Według biegłego, sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych, ale nie wykluczył, że jego zachowanie to była gra i symulacja. Pierwszym zadaniem jakie wyznaczyłem moim współpracownikom było przygotowanie zmian w prawie, które wykluczą w przyszłości tego rodzaje symulacje. Niestety, mamy wysyp podobnych zdarzeń. Chcemy by w takich okolicznościach sądy również mogły stosować tymczasowe aresztowanie do czasu, aż ta sytuacja minie i możliwe będzie przesłuchanie – poinformował Zbigniew Ziobro.

Minister zapowiedział także zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa. Sprawcy miałoby grozić od 5 do 20 lat pozbawienia wolności. Surowiej, bo tak jak sprawcy zabójstw, mogliby zostać ocenieni ci, którzy dopuścili się takiego czynu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO