REGION
„Zawsze gotowi, zawsze blisko” - wojska obrony terytorialnej pomagają w walce z wirusem
Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wraz z całym Wojskiem Obrony Terytorialnej już od szóstego marca – czyli dwa dni po wykryciu w Polsce pierwszego zakażenia – włączyły się w walkę z koronawirusem. By pomagać skutecznie, żołnierze zmienili model swojego postępowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.
Jak wyjaśnia starszy szeregowy Daniel Woś, rzecznik prasowy brygady, żołnierze realizują operację pod nazwą „Odporna wiosna”.
- Obejmuje ona wiele obszarów: nasi żołnierze wspomagają lokalną społeczność, odciążają policjantów i strażaków. Jej głównym celem jest łagodzenie skutków kryzysu. Na terenie świętokrzyskiego, to także sprawowanie opieki nad zarażonym personelem medycznym – na przykład w izolatorium w Starachowicach – mówi st.szer. Daniel Woś.
Pierwszym obszarem, w którym działają wojska obrony terytorialnej, jest wsparcie szpitali i służb sanitarnych.
- Nasze dwa zespoły medyczne przewożą chorych do izolatoriów na terenie całego województwa. Żołnierze wspierają także personel medyczny w szesnastu punktach – mierzą temperaturę osobom przebywającym w szpitalach i jego pracownikom. Selekcjonują osoby, które prawdopodobnie mogą być zakażone. Następnym obszarem jest współpraca z kombatantami i żołnierzami Armii Krajowej – dzwonimy do weteranów codziennie, sprawdzamy, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach – opowiada.
Najczęstszą formą pomocy jest wykonywanie prostych czynności – na przykład zrobienie zakupów.
- Często starsi ludzie nie mają kogo poprosić o przywiezienie do domu podstawowych artykułów. Zwykła rozmowa, poświęcenie paru minut i dobre słowo mogą czynić cuda - przebywanie w izolacji potęguje samotność, więc świadomość, że ktoś o nich pamięta, ktoś do nich się odzywa jest bardzo ważna. Warto wspomnieć o uruchomionej linii telefonicznej, gdzie bezpłatnie można uzyskać wsparcie psychologiczne. Psychologowie dyżurują pod numerem 800 100 102 całodobowo. Oprócz tego, wspieramy ośrodki pomocy rodzinom i świętokrzyski Caritas – nasi żołnierze pomagają dystrybuować żywność do najbardziej potrzebujących – od początku epidemii było to aż 310 ton artykułów spożywczych i w województwie skorzystało z nich aż 21 tysięcy osób – mówi rzecznik prasowy 10. ŚBOT.
Bardzo ważnym aspektem jest także wsparcie Domów Pomocy Społecznej.
- Jest to bardzo ważny element pomocy naszej społeczności. Od zeszłego tygodnia powstały zespoły interwencji kryzysowej, które monitorują potrzeby takich ośrodków. Jedynym z punktów, którym pomagają nasi żołnierze jest DPS w Końskich – terytorialsi przebywają w nim całodobowo, pomagają w opiece nad pensjonariuszami, chodzą z nimi na spacery, wspierają psychicznie. Dzisiaj żołnierze batalionu lekkiej piechoty z Sandomierza odpowiedzieli na apel kolejnego DPS – w Kurozwękach. Dwustu pensjonariuszy przebywa tam na profilaktycznej kwarantannie – sandomierscy terytorialsi przewiozą dziś dla nich aż 11 ton żywności. Kolejnym ośrodkiem, któremu pomagamy jest Dom Pomocy Społecznej w Kurozwękach – wylicza Daniel Woś.
Codziennie ponad czterystu mundurowych z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zmienia się, by pomagać mieszkańcom w naszym województwie. W skali kraju jest to ponad pięć i pół tysiąca żołnierzy.