Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zakłady Aktywności Zawodowej z dofinansowaniem

czwartek, 04 kwietnia 2024 14:03 / Autor: Michał Łosiak
Zakłady Aktywności Zawodowej z dofinansowaniem
Zakłady Aktywności Zawodowej z dofinansowaniem
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Blisko 18 milionów złotych trafi w tym roku do świętokrzyskich Zakładów Aktywności Zawodowej. Pieniądze pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i trafią m.in. do Stykowa, Sandomierza, Chmielnika i Kielc.

Z pomocy skorzysta Zakład Aktywności Zawodowej w Pietraszkach. Dzięki wsparciu znajdzie tam zatrudnienie kolejnych pięciu niepełnosprawnych.  

– Łącznie będziemy zatrudniać 50 osób z niepełnosprawnością i dwanaście osób z obsługi. Mamy w planie także poszerzenie naszej działalności. Tworzymy ciastka „Pietraszki”, ale chcemy również wprowadzić słodki catering. Będziemy obsługiwali imprezy, ale również wypiekali drożdżówki i ciasta, ponieważ mamy na to potencjał – mówi ks. Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą”, który podpisał umowę na ponad 800 tysięcy złotych.

Ponad 400 tysięcy złotych otrzyma zaś Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. Jak mówi ks. Andrzej Drapała, prezes organizacji, dziesięciu niepełnosprawnych rozpocznie pracę w kuchni, pralni i pracowni rękodzielniczej.

– Ciągle odstajemy prośby o zatrudnienie takich osób, więc takie wsparcie jest bardzo cenne – tłumaczył.

Nie bez pomocy została Caritas Diecezji Kieleckiej. Zatrudnienie zwiększą dwa ośrodki – w Szczaworyżu i w Kielcach.

– Pieniądze z PFRON są głównym źródłem utrzymania ZAZ-ów. To wsparcie celowe jest na wysokim poziomie, dzięki czemu możemy funkcjonować – dodał ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Oprócz tego instytucje z naszego regionu otrzymały pieniądze na budowę obiektów służących potrzebom osób niepełnosprawnych.

– W ciągu ostatnich kilku lat ta pomoc jest coraz większa. Uzyska ją Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu, Fundacja „Dom Seniora im. Sue Ryder”, Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz powiat opatowski – wyjaśniała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Umowy zostały podpisane w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Tag: ZAZY kielce
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO