REGION
„Zadbaj o dziecięcy mózg” - nowa inicjatywa Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Zadbaj o dziecięcy mózg”. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi rodziców na czas, który maluch spędza przy urządzeniach ekranowych. W ramach akcji fundacja między innymi stworzyła i udostępniła w internecie listę domowych zasad ekranowych. Te mają pomóc dorosłym zadbać o prawidłowy rozwój mózgu ich dziecka.
Pandemia pokazała jak dużą rolę odgrywa dzisiaj dostęp do internetu, smartfona, tabletu, czy komputera. Wszystko jednak ma swoje granice. Ekrany dają wiele możliwości i mogą pozytywnie stymulować mózg, jednak używane nadmiarowo mogą negatywnie wpływać na rozwój i zdrowie dziecka, a nawet relacje rodzinne.
Zgodnie ze statystykami, w Polsce ponad 40 procent rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów lub smartfonów. Niemal co trzeci maluch w tym wieku korzysta z nich codziennie lub prawie codziennie.
„Mózg dziecka to niezwykle plastyczny organ. Do prawidłowego i harmonijnego rozwoju potrzebuje doświadczeń bogatych w różne bodźce, bliskości i uwagi dorosłych oraz możliwości poznawania świata wszystkimi zmysłami. Dlatego niezwykle ważne jest, aby dziecko miało szansę swobodnej eksploracji otoczenia. Ograniczanie pola działania dziecka, rekompensowanie mu braku rodzicielskiej uwagi przez udostępnianie ekranów i brak uważności na jego potrzeby może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu” - czytamy w komunikacie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Na potrzeby kampanii powstał film (https://tiny.pl/71p3s) przedstawiający historię dziecięcego mózgu. Ten niepostrzeżenie wchodzi w fascynującą relację z ekranami, która z czasem okazuje się szkodliwa.
- Główny bohater filmu, czyli dziecko, jest jednocześnie personifikacją mózgu - mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Puenta filmu pokazuje, co każdy rodzic powinien zrobić i na co zwrócić uwagę, aby jego dziecko nie wpadło w pułapkę nadmiernego korzystania z ekranów. Pokazujemy, że ekrany nie są złe, ale zbyt wcześnie udostępniane dzieciom i wykorzystywane bez umiaru mogą być zagrożeniem dla ich rozwoju i zdrowia - dodaje.
Jednym z partnerów akcji jest Facebook Polska. - Kwestia zachowania umiaru w korzystaniu z internetu, ale też naszych platform, jest dla nas bardzo ważna - mówi Jakub Turowski, szef polityki publicznej FB. - Nieprzerwanie rozwijamy narzędzia, które pomagają kontrolować to, ile czasu spędzamy na przykład na Facebooku. Wiemy jednak, że nawet najlepsze rozwiązania technologiczne nie zastąpią edukacji zaczynającej się już w domu. Dlatego od lat współpracujemy blisko z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i wspieramy kampanie takie jak „Zadbaj o dziecięcy mózg”, które pełnią ogromnie ważną rolę w budowaniu świadomości wśród rodziców i opiekunów - dodaje.
Platformę kampanii stanowi strona domowezasadyekranowe.fdds.pl. W serwisie można znaleźć zasady korzystania z ekranów w rodzinie oraz liczne porady, ale również materiały wideo, grafiki oraz szereg eksperckich artykułów i podcastów.
Ponadto, w ramach akcji, Fundacja zaprasza rodziców do udziału w webinarium, podczas którego dowiedzą się między innymi czym są domowe zasady ekranowe i jak je stosować w życiu codziennym, jak ekrany wpływają na rozwój mózgu dziecka, a także jak przeciwdziałać, diagnozować i reagować w przypadku uzależnienia dzieci od ekranów. Internetowe spotkanie odbędzie się w czwartek, 27 sierpnia, w godzinach 20 - 21:30. Link do wydarzenia dostępny będzie na stronie kampanii oraz profilu FB Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
http://emkielce.pl/region/zadbaj-o-dzieciecy-mozg-nowa-inicjatywa-fundacji-dajemy-dzieciom-sile#sigProGalleria33798952eb