Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wzrasta przemoc wśród młodych. Eksperci szukali rozwiązań

poniedziałek, 07 listopada 2022 14:34 / Autor: Michał Łosiak
Wzrasta przemoc wśród młodych. Eksperci szukali rozwiązań
Wzrasta przemoc wśród młodych. Eksperci szukali rozwiązań
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Pandemia, brak miłości i czasu rodziców, wykluczenie – to główne przyczyny przemocy wśród dzieci i młodzieży. O tym problemie rozmawiali uczestnicy konferencji „ Agresja, przemoc, prześladowanie dzieci i młodzieży – przyczyny, profilaktyka, pomoc”.

Wydarzenie odbyło się w kieleckim Grand Hotelu. Uczestniczyły w nim Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

RenataJanikKon

– Spotkanie to możliwość wymiany doświadczeń o tym, jak należy postępować z młodymi ludźmi. Każdego dnia widzimy i obserwujemy zjawiska, które nasiliły się trakcie pandemii. Warto szukać rozwiązań problemu przemocy wśród dzieci i młodzieży – mówiła wicemarszałek.

Eksperci biją na alarm. Agresywne zachowanie najmłodszych nie należy do rzadkości.

– Pracuję zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Przemoc wśród młodych narasta. Swoje zrobiła pandemia. Rodziny żyły w zamknięciu, bez możliwości wyjścia i rozładowania napięcia, do którego doszło dopiero po powrocie do przedszkola i szkoły. Rodzice powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi. W obecnych czasach poświęcają się oni, jak nigdy wcześniej, obowiązkom zawodowym. Praca ich pochłania i przez to nie znajdują czasu na rozmowę – wyjaśniała Ilona Anczarska, psycholog i prowadząca konferencję.

Stowarzyszenie „Bezpieczny Dom” działa od 11 lat. Głównym jego celem jest pomoc osobom doznającym przemocy rówieśniczej i domowej.

– Zjawisko przemocy wśród dzieci i młodzieży wzrasta. Prowadzimy zajęcia z najmłodszymi i już problem jest bardzo widoczny. Na początku jest to przemoc słowna, ale także bierna. Jeśli wykluczamy uczestnika zabawy to jest już to forma przemocy. To złożone zagadnienie. Przyczyną są rodziny dysfunkcyjne, brak miłości, akceptacji i czasu. To kumuluje zaniedbanie i frustrację. W normalnie funkcjonujących rodzinach możemy wymienić izolację, nieodpowiednie gry komputerowe i filmy – tłumaczyła Anita Majkowska, prezes organizacji.

Organizatorem konferencji był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO