Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Wymiana kopciuchów. Świętokrzyskie gminy daleko w rankingu

poniedziałek, 06 grudnia 2021 11:44 / Autor: Michał Łosiak
Wymiana kopciuchów. Świętokrzyskie gminy daleko w rankingu
Wymiana kopciuchów. Świętokrzyskie gminy daleko w rankingu
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jedynie cztery świętokrzyskie gminy znalazły się w pierwszej setce rankingu programu „Czyste Powietrze” umożliwiającego wymianę tzw. kopciuchów. – Ranking ma zmotywować mieszkańców do większej aktywności – tłumaczy Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Zestawienie gmin obejmuje zarówno liczbę wniosków złożonych do programu „Czyste Powietrze”, jak i liczbę budynków jednorodzinnych na terenie danej gminy. Zdecydowanie najlepiej wypadają jednostki z województwa śląskiego. Liderem w Polsce jest gmina Godów.

Niestety, świętokrzyskie gminy w rankingu nie wypadły najlepiej. Za III kwartał tego roku najwyżej uplasowała się gmina Górno, która zajęła 38 pozycję. W pierwszej setce znalazła się także gmina Masłów (83 miejsce), Strawczyn (89 miejsce), a także Chęciny 94 miejsce). Choć od dłuższego czasu jakość powietrza w Kielcach, szczególnie w zimowych miesiącach, nie należy do najlepszych, to stolica województwa świętokrzyskiego zajęła dopiero 819 miejsce.

O to, dlaczego świętokrzyskie gminy zajmują tak odległe lokaty zapytaliśmy Ryszarda Gliwińskiego, prezesa WFOŚiGW w Kielcach.

– Sytuacja w poszczególnych województwach jest nieporównywalna. Po to jednak zrobiliśmy taki ranking, aby motywować mieszkańców i samorządy do wymiany kopciuchów. Robimy co możemy, aby jak najwięcej osób skorzystało z naszej oferty. Jesteśmy jedynym województwem, w którym w akcję zaangażowały się wszystkie gminy – wyjaśnia nasz rozmówca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO